Ustaw Krosno24.pl jako strona startowa Zaloguj się
Kanał YouTube Ogłoszenia Wasze galerie Wizytówki firm
Filmy
(261)
Anonse
(19)
Foto
(17585)
Firmy
(108)
Krosno24.pl - Krośnieński Portal Internetowy
Kartki  elektroniczne Katalog Czat Opinie
Kartki
(112)
Strony
(774)
Czateria
(52)
Opinie
(483817)

Mapa portalu: Centrum > Wiadomości

2025-07-08

W dniu 2025-07-08 nie opublikowano żadnej wiadomości, przepraszamy.


Ostatni tydzień:

  • 8 lipca 2025 (Wtorek)
  • 7 lipca 2025 (Poniedziałek)
  • 6 lipca 2025 (Niedziela)
  • 5 lipca 2025 (Sobota)
  • 4 lipca 2025 (Piątek)
  • 3 lipca 2025 (Czwartek)
  • 2 lipca 2025 (Środa)

  • Pełne archiwum:

  • Pełne, bezpłatne archiwum wszystkich artykułów


  • Wiadomość

    Nie tylko brąz. Dzieła Macieja Syrka w Muzeum Podkarpackim

    Blisko sto dzieł Macieja Syrka oglądać można na wystawie czasowej w Muzeum Podkarpackim w Krośnie. Są wśród nich prace kompletnie zaskakujące, które pozwalają odkryć nieznane oblicze twórczości słynnego krośnieńskiego rzeźbiarza. To obrazy, ceramika, a nawet szkło.

    Maciej Syrek
    Wystawa dzieł Macieja Syrka w Muzeum Podkarpackim jest pierwszą tak dużą i przekrojową ekspozycją w rodzinnym mieście słynnego artysty

    Większość mieszkańców Krosna zetknęła się z twórczością rzeźbiarza Macieja Syrka lub styka się z nią na co dzień, tylko nawet o tym nie wie. Najlepszym tego dowodem jest stojąca na środku rynku płyta z brązu, przedstawiająca plan dawnego placu. Czy ktoś jej nie kojarzy?

    Pierwsze wspomnienie Maciej Syrka z pracowni rzeźbiarskiej to poważne skaleczenie. Był wtedy w podstawówce. Pracownia należała do jego dziadka Józefa Smoczeńskiego, artysty współpracującego z Andrzejem Lenikiem, najbardziej znanym krośnieńskim rzeźbiarzem. - Podpatrywałem, jak dziadek tworzy. Chciałem sam tego spróbować, więc wziąłem do ręki dłuto. Nie widziałem, że jest tak ostre – opowiada 66-letni krośnianin.

    Maciej Syrek
    Maciej Syrek znany jest z dzieł wykonanych w brązie. Mało kto wie, że zajmował się także innymi dziedzinami sztuki - malarstwem, ceramiką, rzeźbą w drewnie, a nawet projektowaniem szkła

    Pracownia dziadka nie była jednak tym impulsem, który sprawił, że Maciej Syrek postanowił iść w jego ślady. - To była bardziej kwestia środowiska, w którym się wychowywałem. W rodzinie miałem dużo osób związanych z dziedzinami artystycznymi i sztuką. Wydaje mi się, że oni wszyscy po trosze mnie ukierunkowali – przypuszcza dzisiaj.

    Dzisiaj, czyli w salach Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, gdzie prezentowana jest właśnie wystawa jego prac. Pokazano ich tu blisko setkę. Pochodzą z różnych okresów jego ponad 45-letniej kariery – od pierwszych po współczesne realizacje.

    Wiele z nich zaskakuje, bo Maciej Syrek znany jest przede wszystkim z dzieł w brązie, choć w rzeczywistości jego twórczość jest o wiele bardziej różnorodna, tak pod kątem materiału, jak i tematyki, opowiada Anna Guz-Iwaniec z Muzeum Podkarpackiego, kuratorka wystawy.

    Maciej Syrek
    66-letni rzeźbiarz ukończył rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pierwsze artystyczne kroki stawiał jako dziecko w pracowni rzeźbiarskiej dziadka Józefa Smoczeńskiego

    - Maciej Syrek ma w dorobku prace malarskie, ceramikę, rzeźby w drewnie, modele gipsowe, a nawet, o czym bardzo mało osób wie, projekty szkła, które doczekały się zresztą realizacji – opowiada kuratorka.

    Tematyka jego rzeźb jest także bardzo zróżnicowana: utrwala sylwetki kobiet, mężczyzn, postaci proroków ze Starego Testamentu czy świętych. Inspiruje go sztuka wczesnochrześcijańska i bizantyńska, historia, literatura, filozofia, metafizyka i muzyka. Ważną rolę odgrywają również jego korzenie - Krosno i okolice, pogranicze kultur, wpływy wielu narodów, grup etnicznych i religii, m.in. kultura żydowska.

    Maciej Syrek
    Za swoje dokonania Maciej Syrek został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi dla Republiki Węgierskiej, nadanym przez Prezydenta Węgier László Sólyoma, a także nagrodą Prezydenta Miasta Krosna za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Jest także aktywnym członkiem Stowarzyszenia Portius

    Znakiem rozpoznawczym artysty pozostają jednak dzieła w brązie, od prac o dużych rozmiarach, których przykładem jest posąg Chrystusa, wieńczący szczyt kaplicy w Hercegkút nieopodal Sárospatak na Węgrzech, aż po rzeźby o niedużych gabarytach, przypominające w swojej formie statuetki.

    - Jego niewielka rozmiarami rzeźba wydaje się być monumentalna – podkreśla Anna Guz-Iwaniec. - Co ważne, Maciej Syrek cały czas poszukuje nowych inspiracji. Na przykład umiejętnie łączy brąz z kamieniem, marmurem, drewnem lub ze szkłem, które przenikają się formą i tworzą wspólną kompozycję rzeźbiarską – dodaje.

    Swoje prace Maciej Syrek prezentował na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych, w muzeach i galeriach zarówno w kraju, jak i za granicą, m.in. w Niemczech, Francji, Anglii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii. Jego dzieła można było także zobaczyć w Krośnie, ale ekspozycja w Muzeum Podkarpackim jest największą i najbardziej przekrojową wystawą dzieł artysty.

    Maciej Syrek
    W swojej twórczości artysta sięga po bardzo różnorodną tematykę

    - Dzięki zgromadzonym na niej eksponatom widzowie odkryć mogą całokształt artystycznej wizji świata Maciej Syrka, w tym jej mniej znane oblicze – zachęca do zwiedzania ekspozycji Anna Guz-Iwaniec.

    - Gdy skończyłem Akademię Sztuk Pięknych, miałem okres zwątpienia. Wydawało mi się, że wszystko, co tworzę, jest słabe, zwłaszcza w porównaniu do dzieł innych artystów. Trwało to trzy lata. Potem odkurzyłem dawne projekty i pomyślałem, że są naprawdę dobre i warto je zrealizować. Obecnie czuję podobną pustkę, waham się czy to ma sens, czy nie wycofać się z życia artystycznego – zwierza się artysta.

    Maciej Syrek
    Rzeźbiarz zastanawia się, czy nie nadszedł czas, aby przejść na artystyczną emeryturę. Miłośnicy jego twórczości mówią temu pomysłowi stanowcze "nie"

    Niemieszczący się w muzealnych salach tłum osób - przyjaciół i entuzjastów jego twórczości – który pojawili się na wernisażu wystawy w Muzeum Podkarpackim (17.08), z pewnością by tego nie chciał. I z niecierpliwością czeka na kolejne dzieła Macieja Syrka.

    Wystawę prac Macieja Syrka zwiedzać można do 17 września.

    (2017-08-21/15:28:12)
    (DI), fot. Damian Krzanowski


    Komentarze do artykułu:





    Zaloguj się, aby komentować artykuły.



    Wyszukiwarka


    Partnerzy
    portalu:
    Stimo Sklep Sfera PC Radio Taxi 9626 PWSZ w KrośnieMedia Design
    Informacje  | WiadomościArchiwumPrognoza pogody
    Kultura  | Wydarzenia kulturalno-rozrywkoweArchiwum • Terminarze kin: Sokół, artKino
    Krosno  | O mieścieSamorząd
    Internet  | Katalog lokalnych stron
    Komunikacja internetowa  | Tablica ogłoszeńOpinieCzatKartki elektroniczne
    Informator:  | FinansePizza na telefonDania na telefon • Rozkłady: MKS, PKS, PKP, busyPolicjaKsiążka telefoniczna
    Kupuj:  | Bilety
    Archiwum wydarzeń 
    specjalnych
     
    | Biennale Lnu 2002 • Wybory samorządowe 2002, 2006, 2010, 2014Flash mob • Galicja Blues Festival: 2004, 2005, 2006, 2007Biennale Fotografii o Krośnie 2000-2005Zabytki poprzemysłowe PodkarpaciaFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2005Wyprawy rowerowe 2005Zlot 4x4 2004-2006Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Krosna - 2005-2008Górskie Zawody Balonowe 2000-2009Kartki z wakacji 2003-2006

    Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Istnieje od 2002 r. Wydawcą portalu jest firma SpeedArt.
    Uproszczona wersja portalu na telefon komórkowy: www.krosno24.mobi
    Kontakt z redakcją: e-mail - redakcja@krosno24.pl, tel. 13 493 44 44

    Nowości / Zespół / Prywatność / Prawa autorskie / Oglądalność portalu / Patronat medialny / Reklama / Kontakt / Więcej