Ustaw Krosno24.pl jako strona startowa Zaloguj się
Kanał YouTube Ogłoszenia Wasze galerie Wizytówki firm
Filmy
(261)
Anonse
(19)
Foto
(17585)
Firmy
(108)
Krosno24.pl - Krośnieński Portal Internetowy
Kartki  elektroniczne Katalog Czat Opinie
Kartki
(112)
Strony
(774)
Czateria
(52)
Opinie
(483817)

Mapa portalu: Centrum > Wiadomości

2025-07-22

W dniu 2025-07-22 nie opublikowano żadnej wiadomości, przepraszamy.


Ostatni tydzień:

  • 22 lipca 2025 (Wtorek)
  • 21 lipca 2025 (Poniedziałek)
  • 20 lipca 2025 (Niedziela)
  • 19 lipca 2025 (Sobota)
  • 18 lipca 2025 (Piątek)
  • 17 lipca 2025 (Czwartek)
  • 16 lipca 2025 (Środa)

  • Pełne archiwum:

  • Pełne, bezpłatne archiwum wszystkich artykułów


  • Wiadomość

    W rzekach (na razie) spokojnie

    Dobra wiadomość dla mieszkających blisko rzek – na razie nie powinno być nagłych roztopów śniegu. Zbiornik wodny w Sieniawie na Wisłoku jest przygotowany do przyjęcia zwiększonej ilości wody z topiącego się śniegu. Również służby odpowiedzialne za działania przeciwpowodziowe są gotowe do ewentualnych akcji.

    Kaczki
    Kaczki nie widzą zagrożenia powodziowego - spacerują spokojnie po lodowych brzegach Wisłoka na Białobrzegach

    Wystarczyło, że słońce nieco silniej zaświeciło, a już na ulicach pojawiły się strumyki wody z roztopionego śniegu. Mieszkańcy domów zlokalizowanych w pobliżu rzek zaczęli więc z niepokojem patrzyć na stan wody. – Mamy nadzieję, że nic poważnego się nie wydarzy - mówi Zofia Ziobro mieszkająca przy ul. Mostowej w Krośnie, około 100 metrów od rzeki Wisłok.

    Choć topnienie śniegu następuje stopniowo, służby przeciwpowodziowe na wszelki wypadek dmuchają na zimne. We wtorek (15.03) odbyło się jedno z pierwszych posiedzeń Centrum Zarządzania Kryzysowego w sprawie wiosennych roztopów.

    Wisłok
    Stan wody na Wisłoku w Krośnie wynosił we wtorek (15.03) 184 cm i jest stabilny (stan alarmowy to 480 cm). Na zdjęciu: Wisłok i most na ul. Niepodległości

    – Stany wody w rzekach są ustabilizowane – poinformował Krzysztof Jurczak, kierownik Regionalnej Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej w Krośnie. – Pokrywa śnieżna w regionie wciąż zalega. Ta pokrywa jest dość duża, średnia zawartość wody w niej jest dwa razy większa niż przeciętnie. Oznacza to, że ilość wody, która dopłynie do rzek może być duża – uważa Krzysztof Jurczak.

    Może, ale nie znaczy że będzie. Dlaczego? - Rozwój sytuacji meteorologicznej przewidywany na najbliższe dni jest bardzo korzystny. Po kilku dniach ciepłych – środa, czwartek, piątek – w sobotę ma przyjść ochłodzenie, które zahamuje proces topnienia i dostawy wody do tych rzek. Gwałtowny spływ wód roztopowych więc nam raczej nie grozi – wyjaśnia kierownik stacji.

    Czy jednak zbiornik w Sieniawie jest przygotowany na zatrzymanie wody z roztopów, które mogą ewentualnie nadejść? – Od dziś [15.03] tworzymy dodatkową rezerwę na wodę – mówi Krzysztof Sechman, kierownik zbiornika wodnego „Besko” w Sieniawie. – Obecnie ze zbiornika wypuszczamy 7 m3 wody na sekundę, co spowoduje powiększenie rezerwy o ok. 0,6 mln m3 w ciągu doby. Przypuszczam, że dzięki temu, w ciągu najbliższych 3-4 dni rezerwa z obecnych 4,5 mln m3 zwiększy się do 6,5-7 mln m3. Taka zwiększona rezerwa pozwoli na zredukowanie ewentualnej fali powodziowej – uważa Krzysztof Sechman.

    Besko
    Tak wyglądał dopływ wody do zbiornika w Sieniawie w ciągu 3 dni marca ubiegłego roku

    Czy racje mają ci, którzy twierdzą, że podtopienia i powodzie w Krośnie i okolicach spowodowane są „puszczeniem” wody ze zbiornika w Sieniawie? - Bzdurą jest twierdzenie, że Sieniawa zalewa Krosno – mówi kierownik zbiornika. - Sieniawa nie zwiększa zagrożenia. Wręcz przeciwnie. Zwykle wypuszczamy mniej wody niż jej dopływa. Redukcja fali powodziowej waha się od 30 – w najgorszych przypadkach - do nawet 70-80% - dowodzi Krzysztof Sechman.

    Wbrew pozorom, głównym zadaniem zbiornika w Sieniawie nie jest ochrona przeciwpowodziowa. Hierarchia ważności zadań zbiornika przedstawia się następująco:
    • Najważniejszym jego zadaniem jest zapewnienie wody dla wodociągów MPGK, czyli zmagazynowanie takiej ilości wody, by nie zabrakło jej dla Krosna, nawet w okresach posuchy.
    • Drugim zadaniem jest wyrównanie niskich przepływów w rzece Wisłok. - W okresach, kiedy były katastrofalne susze, przez niewielkie strumyki można był przechodzić w sandałach, a w Wisłoku woda zawsze płynęła. Daje to gwarancję bezawaryjnej pracy ujęcia wody w Iskrzyni. Tam nigdy jej nie brakowało – informuje kierownik zbiornika.
    • Dopiero trzecim zadaniem - w hierarchii ważności - jest ochrona przeciwpowodziowa.

    Wisłok
    Widok na rzekę Wisłok z mostu przy ul. Konopnickiej na Białobrzegach

    W najbliższych dniach zagrożeniem mogą być lokalne podtopienia nie spowodowane przez duże rzeki, ale małe potoki i rowy melioracyjne. Woda może mieć tam problemy z odpływem, z uwagi na zalegającą pokrywę lodową oraz nawiany śnieg. Ponadto, mogą występować problemy ze spływem kry, która przy wzroście poziomu wody zacznie najpierw łamać się, a następnie płynąć.

    - W razie wystąpienia jakichkolwiek zagrożeń dla lokalnej społeczności, będziemy o tym informować poprzez lokalne media. Będziemy przekazywać bieżące informacje o tym co się dzieje, oraz o tym, co czeka nas w najbliższym czasie – mówi Mariusz Kozak z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie.

    W ramach profilaktyki, młodzieży w szkołach rozdano już ponad 1000 ulotek "Poradnik na wypadek powodzi".

    (2005-03-16/04:42:43)
    Tekst i fot. Adrian Krzanowski




    Wyszukiwarka


    Partnerzy
    portalu:
    Stimo Sklep Sfera PC Radio Taxi 9626 PWSZ w KrośnieMedia Design
    Informacje  | WiadomościArchiwumPrognoza pogody
    Kultura  | Wydarzenia kulturalno-rozrywkoweArchiwum • Terminarze kin: Sokół, artKino
    Krosno  | O mieścieSamorząd
    Internet  | Katalog lokalnych stron
    Komunikacja internetowa  | Tablica ogłoszeńOpinieCzatKartki elektroniczne
    Informator:  | FinansePizza na telefonDania na telefon • Rozkłady: MKS, PKS, PKP, busyPolicjaKsiążka telefoniczna
    Kupuj:  | Bilety
    Archiwum wydarzeń 
    specjalnych
     
    | Biennale Lnu 2002 • Wybory samorządowe 2002, 2006, 2010, 2014Flash mob • Galicja Blues Festival: 2004, 2005, 2006, 2007Biennale Fotografii o Krośnie 2000-2005Zabytki poprzemysłowe PodkarpaciaFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2005Wyprawy rowerowe 2005Zlot 4x4 2004-2006Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Krosna - 2005-2008Górskie Zawody Balonowe 2000-2009Kartki z wakacji 2003-2006

    Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Istnieje od 2002 r. Wydawcą portalu jest firma SpeedArt.
    Uproszczona wersja portalu na telefon komórkowy: www.krosno24.mobi
    Kontakt z redakcją: e-mail - redakcja@krosno24.pl, tel. 13 493 44 44

    Nowości / Zespół / Prywatność / Prawa autorskie / Oglądalność portalu / Patronat medialny / Reklama / Kontakt / Więcej