Ustaw Krosno24.pl jako strona startowa Zaloguj się
Kanał YouTube Ogłoszenia Wasze galerie Wizytówki firm
Filmy
(261)
Anonse
(19)
Foto
(17585)
Firmy
(108)
Krosno24.pl - Krośnieński Portal Internetowy
Kartki  elektroniczne Katalog Czat Opinie
Kartki
(112)
Strony
(774)
Czateria
(52)
Opinie
(483817)

Mapa portalu: Centrum > Wiadomości

2025-07-24

W dniu 2025-07-24 nie opublikowano żadnej wiadomości, przepraszamy.


Ostatni tydzień:

  • 24 lipca 2025 (Czwartek)
  • 23 lipca 2025 (Środa)
  • 22 lipca 2025 (Wtorek)
  • 21 lipca 2025 (Poniedziałek)
  • 20 lipca 2025 (Niedziela)
  • 19 lipca 2025 (Sobota)
  • 18 lipca 2025 (Piątek)

  • Pełne archiwum:

  • Pełne, bezpłatne archiwum wszystkich artykułów


  • Wiadomość

    15-lecie muzeum, w którym nie ma kapci

    Muzeum Rzemiosła obchodzi 15-lecie działalności. To stosunkowo niewielkie muzeum jest jednak ewenementem w skali kraju. Nigdzie nie są prezentowane przedmioty, które wiążą się z życiem codziennym. Krośnianom, którzy nie znają jeszcze tej placówki, polecamy lekturę niniejszej informacji i spacer do muzeum.

    Muzeum Rzemiosła
    Muzeum Rzemiosła mieści się przy ul. Piłsudskiego 17

    Uroczystego otwarcia ekspozycji w budynku dawnej Fabryki Zegarów Wieżowych Michała Mięsowicza dokonał 17 marca 1990 r. Józef Cisowski – pomysłodawca i współtwórca Muzeum Rzemiosła w Krośnie. By uczcić to wydarzenie, dyrektor muzeum Ewa Mańkowska, zaprosiła (17.03) władze miasta i osoby związane z muzeum na rzemieślniczą „zchadzkę”.

    Z „Uniwersału Marii Teresy” czyli konstytucji cechu rzemiosł z 1778 r. (pisownia oryginalna):
    Zchadzki zwyczayne cztery razy do Roku, ato za każdym razem z wiadomością y przytomnością, od Zwierzchności lub Magiftratu mają bydź obchodzone (…). Mimo rzeczonych kwartałowych fchadzek, żadnych ekstraordynaryjnych* fchadzek całego cechu dozwalać się nie ma, chyba by tego nieodbita wymagała przyczyna...

    * Ta schadzka – 17 marca 2005 r. była ekstraordynaryjna, ale też przyczyna była chyba... nieodbita.

    Ewa CisowskaWśród zaproszonych gości była córka założyciela muzeum - Ewa Cisowska (na zdjęciu). Ponad 15 lat temu projektowała wnętrza muzeum. Skąd pomysł na stworzenie takiego miejsca? - Wzięło się to stąd, że w Krośnie było duże archiwum cech rzemiosł, które prawie cudem zostało uratowane w czasie wojny. Niemcy zwykle wywozili i niszczyli polskie archiwa. Gdy już uciekali z Krosna, kazali spakować archiwum rzemieślników. Ale udało się je uratować, bo zamiast dzisiejszych eksponatów, Niemcy wywieźli skrzynie z kamieniami przykrytymi gazetami – opowiada Ewa Cisowska.

    Idea stworzenia Muzeum Rzemiosła powstała w czasach „późnej komuny”. - Wtedy sam pomysł pokazywania zasług, czy wartości rzemiosła był tępiony, bo wtedy nazywano to burżujstwem. Ojcu jednak bardzo zależało, żeby te tradycje zachować. Już pod koniec PRL-u, ówczesne władze nie przeszkadzały w tworzeniu muzeum – mówi Cisowska.

    Muzeum Rzemiosła
    "Zchadzka" w Muzeum Rzemiosła. Na ścianie: portrety znanych krośnieńskich rzemieślników

    Zanim jednak doszło do jego otwarcia Społeczny Komitet budowy Muzeum Rzemiosła przy Cechu Rzemiosł Różnych od 1982 roku zabiegał o przekazanie na ten cel niszczejącego budynku z zegarem naprzeciwko pałacu biskupiego. Zbieranie pieniędzy wśród rzemieślników, zabieganie o dotacje państwowe, sam remont i adaptacja pomieszczeń na cele muzealne oraz gromadzenie pierwszych eksponatów trwało do 1987 roku, statut Muzeum zatwierdzony został w Ministerstwie Kultury i Sztuki w 1989 r. Pierwszym – i jak na razie jedynym – dyrektorem została Ewa Mańkowska z wykształcenia – muzeolog.

    Muzeum Rzemiosła
    Ewa Mańkowska, dyrektor muzeum, podczas jubileuszowej "zchadzki" przy cechowej skrzyni

    - Miałam wtedy 29 lat, byłam w 6 miesiącu ciąży i bardzo chciałam stworzyć coś od początku – wspomina Ewa Mańkowska. – Na początku dysponowaliśmy jedną maszyną do pisania z demobilu Urzędu Wojewódzkiego, dwoma biurkami z Biblioteki Wojewódzkiej, papierem pakowym i 15 arkuszami, racjonowanego i załatwionego po znajomości papieru białego, barwionego później na kolor żółty w wywarze z łupin cebuli. To nie działo się w średniowieczu, ale 15 lat temu! – przekonuje dyrektor muzeum.

    Roman BuchtaPrezydentem Krosna (pierwszym w III RP) był wówczas Roman Buchta (na zdjęciu). Uważa, że muzeum ma szczególne znaczenie dla miasta: - Są tu rzeczy, które nie występują w żadnych innych muzeach w Polsce. To jest typowo tutejsze, związane z tym miastem muzeum – przyznał na jubileuszowym spotkaniu.

    Główna wystawa muzeum to „Dzieje rzemiosła Polski południowo-wschodniej”, tworzą ją dokumenty rzemieślnicze z okresu od XVIII do XX wieku oraz wyroby i narzędzia rzemiosła użytkowego, głównie z przełomu XIX i XX wieku. Wśród zbiorów muzeum są m.in.: skrzynia czyli skarbiec cechowy z końca XVII wieku, warsztat stolarski z wyposażeniem, kuźnia, eksponaty związane z zegarmistrzostwem, tkactwem, krawiectwem, modniarstwem, rzemiosłami skórnymi. Najprawdopodobniej najpopularniejszym zbiorem eksponatów jest gabinet fryzjerski z lat 20. XX wieku. W sumie muzeum zebrało ponad 2 tys. eksponatów, a zobaczyło je już prawie 100 tysięcy osób.

    Muzeum Rzemiosła
    Przedwojenny gabinet fryzjerski - niemal wszyscy turyści robią sobie tu zdjęcie

    Być może do tych eksponatów dojdzie jeszcze coś – kapcie muzealne. - W 1992 r. oprowadzałam grupę z Izraela, byli to potomkowie krośnian sprzed wojny. Gdy zobaczyłam, że wkładają bose stopy do kapci o standardowym numerze 48, stwierdziłam, że to koniec kariery kapci w naszym muzeum. Dziś te pantofle są umieszczone w szklanej gablocie jako pierwszy eksponat nowej kolekcji, którą będziemy zakładać – mówi z uśmiechem Ewa Mańkowska, dyrektor muzeum.

    Muzeum Rzemiosła organizuje także wystawy czasowe oraz lekcje muzealne dla przedszkolaków, uczniów podstawówek, gimnazjów, liceów czy osób niepełnosprawnych. Placówka jest też organizatorem różnego rodzaju imprez artystycznych. Sztandarowym wydarzeniem zainicjowanym przez Muzeum Rzemiosła jest Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna". Od 1 stycznia br. muzeum podlega też Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej (Rynek 5). W planie jest otworzenie sal ekspozycyjno-koncertowych w piwnicach kamienicy Rynek 5.

    Muzeum Rzemiosła
    Historyczne pieczęcie cechowe to część ekspozycji o dokumentach rzemieślniczych

    Pracownicy muzeum śmieją się, że jest ono pod każdym względem „Muzeum Inaczej”: - U nas można dotykać eksponaty, w sylwestra o 12.00 w południe serwujemy wino musujące, 17 marca i w każdą sobotę muzeum można zwiedzać za darmo, w poniedziałki też jest czynne, 1 czerwca dla wszystkich dzieci mamy cukierki, młodniejemy - średnia wieku w 1990 – 47, w 2005- 37 lat...

    (2005-03-23/13:04:04)
    Tekst i fot. Adrian Krzanowski




    Wyszukiwarka


    Partnerzy
    portalu:
    Stimo Sklep Sfera PC Radio Taxi 9626 PWSZ w KrośnieMedia Design
    Informacje  | WiadomościArchiwumPrognoza pogody
    Kultura  | Wydarzenia kulturalno-rozrywkoweArchiwum • Terminarze kin: Sokół, artKino
    Krosno  | O mieścieSamorząd
    Internet  | Katalog lokalnych stron
    Komunikacja internetowa  | Tablica ogłoszeńOpinieCzatKartki elektroniczne
    Informator:  | FinansePizza na telefonDania na telefon • Rozkłady: MKS, PKS, PKP, busyPolicjaKsiążka telefoniczna
    Kupuj:  | Bilety
    Archiwum wydarzeń 
    specjalnych
     
    | Biennale Lnu 2002 • Wybory samorządowe 2002, 2006, 2010, 2014Flash mob • Galicja Blues Festival: 2004, 2005, 2006, 2007Biennale Fotografii o Krośnie 2000-2005Zabytki poprzemysłowe PodkarpaciaFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2005Wyprawy rowerowe 2005Zlot 4x4 2004-2006Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Krosna - 2005-2008Górskie Zawody Balonowe 2000-2009Kartki z wakacji 2003-2006

    Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Istnieje od 2002 r. Wydawcą portalu jest firma SpeedArt.
    Uproszczona wersja portalu na telefon komórkowy: www.krosno24.mobi
    Kontakt z redakcją: e-mail - redakcja@krosno24.pl, tel. 13 493 44 44

    Nowości / Zespół / Prywatność / Prawa autorskie / Oglądalność portalu / Patronat medialny / Reklama / Kontakt / Więcej