Ustaw Krosno24.pl jako strona startowa Zaloguj się
Kanał YouTube Ogłoszenia Wasze galerie Wizytówki firm
Filmy
(261)
Anonse
(19)
Foto
(17585)
Firmy
(108)
Krosno24.pl - Krośnieński Portal Internetowy
Kartki  elektroniczne Katalog Czat Opinie
Kartki
(112)
Strony
(774)
Czateria
(52)
Opinie
(483817)

Mapa portalu: Centrum > Wiadomości

2025-07-08

W dniu 2025-07-08 nie opublikowano żadnej wiadomości, przepraszamy.


Ostatni tydzień:

  • 8 lipca 2025 (Wtorek)
  • 7 lipca 2025 (Poniedziałek)
  • 6 lipca 2025 (Niedziela)
  • 5 lipca 2025 (Sobota)
  • 4 lipca 2025 (Piątek)
  • 3 lipca 2025 (Czwartek)
  • 2 lipca 2025 (Środa)

  • Pełne archiwum:

  • Pełne, bezpłatne archiwum wszystkich artykułów


  • Wiadomość

    Niewiarygodne wyniki badań?

    W Urzędzie Miasta próbuje się podważyć wiarygodność wyników badań krośnieńskiego wysypiska. Nieoficjalnie padają słowa „z mocy prawa te badania są nieważne”, „robili to jacyś mało znani naukowcy” z „jakichś uczelni”. Odpieramy zarzuty.

    Przypomnijmy. 31 lipca br. - jako pierwsi - opublikowaliśmy streszczenie wyników badań dwóch naukowców z Poznania na temat wysypiska śmieci na ul. Białobrzeskiej w Krośnie (przy drodze na Sporne i zamek odrzykoński). Wyniki badań są alarmujące: krośnieńskie wysypisko stanowi „bombę ekologiczną i toksykologiczną z opóźnionym zapłonem”. Związki chemiczne, które powstają na wysypisku są rakotwórcze, działają embriotoksycznie, uszkadzają płód ludzki, nerki, narząd wzroku, układ nerwowy, wątrobę i działają alergizująco. Sprawą zajęły się też tradycyjne media.

    Opublikowaliśmy odpowiedź Prezydenta Krosna na naszą publikację. Prezydent stwierdził, że wyniki są niewiarygodne, a składowisko jest stale monitorowane. O braku wiarygodności badań mówi się też dużo nieoficjalnie w Urzędzie Miasta. Takie głosy usłyszeliśmy od pani naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska UM, rzecznika prasowego UM, a dziennikarka "Nowin" usłyszała je od Prezydenta. Wraz z naukowcami odpieramy pojawiąjące się zarzuty.

    Zarzut: „badania z mocy prawa są nieważne”
    Odpowiedź: - Nie ma takiej możliwości, aby badania naukowe przeprowadzone przez niezależne państwowe placówki były „z mocy prawa nieważne”. Zastosowaliśmy metody badań ogólnie przyjęte przez naukę i polską normę. Zastosowano najnowocześniejszy sprzęt do chromatografii [umożliwia analizę jakościową i ilościową składników chemicznych – przyp. red.]. Wkrótce pełne wyniki badań ukażą się w fachowej literaturze naukowej Polskiego Towarzystwa Medycyny Środowiskowej pt. „Medycyna Środowiskowa”.

    Zarzut: badania prowadzili „mało znani naukowcy” z „jakichś uczelni”
    Odpowiedź: - Nasze instytucje mają status międzynarodowych placówek badawczo-dydaktycznych. Wykonywaliśmy ekspertyzy dla wielu poważnych instytucji państwowych. Posiadamy na swoim koncie kilkadziesiąt publikacji z zakresu ekotoksykologii, niektóre z nich dostępne są nawet w internecie.

    Kim są naukowcy, którzy prowadzili badania krośnieńskiego składowiska odpadów?

    dr Henryk Różański:
    Wieloletni stypendysta szwajcarskiej Fundacji Büchnera. Projektant fitobarier, sztucznych fitocenoz i podczyszczalni hydrofitycznych dla składowisk odpadów. Autor około 24 prac naukowych z zakresu ekotoksykologii, fitotoksykologii, medycyny środowiskowej, z fitochemii, z fitoterapii i z botaniki (anatomia, histologia, chemotaksonomia). Autor m.in. publikacji z badania “Skład chemiczny i ocena właściwości toksykologicznych zanieczyszczeń pyłowych w halach produkcyjnych Krośnieńskich Hut Szkła”, „Właściwości toksykologiczne wód zanieczyszczonych węglowodorami fluoro- i chloropochodnymi”, „Skład chemiczny i właściwości ekotoksykologiczne ścieków z kopalni nafty i gazu”. Doktoryzuje się dodatkowo z zakresu inżynierii kształtowania środowiska w Katedrze Melioracji i Kształtowania Środowiska Akademii Rolniczej w Poznaniu – prof. dr hab. inż. Czesław Przybyła.

    dr Paweł Barzyk
    Biolog eksperymentalny specjalizujący się w biologii molekularnej i genetyce. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studiował dodatkowo medycynę sądową i kryminalistykę. Autor prac z zakresu fitochemii, toksykologii i medycyny pracy.

    Zarzut: gospodarz obiektu (MPGK) nic nie wiedział o prowadzonych badaniach
    Odpowiedź: - Obiektywni i niezależni naukowcy nie mają obowiązku tłumaczyć się z prowadzonych badań. Nie musieliśmy się starać o specjalne zezwolenia, bo badania nie były zlecone. W ogrodzeniu wysypiska jest szereg dziur, więc łatwo można się dostać na teren wysypiska.

    (2002-08-05/11:48:25)
    Adrian Krzanowski




    Wyszukiwarka


    Partnerzy
    portalu:
    Stimo Sklep Sfera PC Radio Taxi 9626 PWSZ w KrośnieMedia Design
    Informacje  | WiadomościArchiwumPrognoza pogody
    Kultura  | Wydarzenia kulturalno-rozrywkoweArchiwum • Terminarze kin: Sokół, artKino
    Krosno  | O mieścieSamorząd
    Internet  | Katalog lokalnych stron
    Komunikacja internetowa  | Tablica ogłoszeńOpinieCzatKartki elektroniczne
    Informator:  | FinansePizza na telefonDania na telefon • Rozkłady: MKS, PKS, PKP, busyPolicjaKsiążka telefoniczna
    Kupuj:  | Bilety
    Archiwum wydarzeń 
    specjalnych
     
    | Biennale Lnu 2002 • Wybory samorządowe 2002, 2006, 2010, 2014Flash mob • Galicja Blues Festival: 2004, 2005, 2006, 2007Biennale Fotografii o Krośnie 2000-2005Zabytki poprzemysłowe PodkarpaciaFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2005Wyprawy rowerowe 2005Zlot 4x4 2004-2006Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Krosna - 2005-2008Górskie Zawody Balonowe 2000-2009Kartki z wakacji 2003-2006

    Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Istnieje od 2002 r. Wydawcą portalu jest firma SpeedArt.
    Uproszczona wersja portalu na telefon komórkowy: www.krosno24.mobi
    Kontakt z redakcją: e-mail - redakcja@krosno24.pl, tel. 13 493 44 44

    Nowości / Zespół / Prywatność / Prawa autorskie / Oglądalność portalu / Patronat medialny / Reklama / Kontakt / Więcej