Ustaw Krosno24.pl jako strona startowa Zaloguj się
Kanał YouTube Ogłoszenia Wasze galerie Wizytówki firm
Filmy
(261)
Anonse
(19)
Foto
(17585)
Firmy
(108)
Krosno24.pl - Krośnieński Portal Internetowy
Kartki  elektroniczne Katalog Czat Opinie
Kartki
(112)
Strony
(774)
Czateria
(52)
Opinie
(483817)

Mapa portalu: Centrum > Wiadomości

2025-07-08

W dniu 2025-07-08 nie opublikowano żadnej wiadomości, przepraszamy.


Ostatni tydzień:

  • 8 lipca 2025 (Wtorek)
  • 7 lipca 2025 (Poniedziałek)
  • 6 lipca 2025 (Niedziela)
  • 5 lipca 2025 (Sobota)
  • 4 lipca 2025 (Piątek)
  • 3 lipca 2025 (Czwartek)
  • 2 lipca 2025 (Środa)

  • Pełne archiwum:

  • Pełne, bezpłatne archiwum wszystkich artykułów


  • Wiadomość

    Nie jest źle - Krosno ma potencjał

    Krosno zdobyło 21 miejsce w najnowszym rankingu potencjału rozwojowego miast-powiatów. W województwie podkarpackim wyprzedził nas tylko Rzeszów. Jesteśmy jednak aż na trzecim miejscu w Polsce pod względem aktywności obywatelskiej! Ranking opracowało Centrum Badań Regionalnych w Warszawie.

     Ranking opracowano na podstawie tzw. syntetycznego wskaźnika potencjału rozwojowego. Wskaźnik ten obliczany jest na podstawie następujących danych:

    1. Aktywność gospodarcza mieszkańców:
    • Poziom zatrudnienia na terenie powiatu, w tym szczególnie w sektorze prywatnym.
    • Liczba prywatnych firm, w tym szczególnie spółek prawa handlowego.
    • Firmy otoczenia biznesu.

    2. Społeczeństwo obywatelskie:
    • Frekwencja wyborcza (wybory parlamentarne 2001).
    • Gęstość sieci zarejestrowanych organizacji non-profit.
    • Czytelnictwo (frekwencja w bibliotekach publicznych).

    3. Jakość lokalnej infrastruktury:
    • Zużycie wody, energii elektrycznej i gazu w gospodarstwach domowych.
    • Inwestycje samorządowe w lokalną infrastrukturę.

    4. Przyciąganie nowych mieszkańców:
    • Bilans migracji w ciągu ostatnich trzech lat.
    • Budownictwo mieszkaniowe.

    Ranking potencjału

    - Celem rankingu jest ocena warunków lokalnego rozwoju - wyjaśnia Wisła Surażska z Centrum Badań Regionalnych. Ranking podzielony jest na Ekstraklasę (w której znalazły się: Sopot, Kraków i Poznań), I Klasę (tutaj uplasowano Wrocław, Szczecin, Opole, Gdynie, Katowice, Gdańsk i Gorzów Wlk.) i II Klasę, na czele której stoi Rzeszów. I właśnie w II Klasie znalazło się też Krosno, które od ubiegłego roku awansowało w rankingu z 39 na 21 miejsce. W III i IV Klasie znalazły się 34 miasta, wśród nich m.in.: Tarnów, Przemyśl, Gliwice, Radom, Tarnobrzeg, Bytom.

    Specjalnie dla portalu komentują:

    Roman Zimka - Prezydent Krosna
    Fakt wysokiego potencjału rozwojowego miasta daje powody do satysfakcji i optymistycznego spojrzenia w przyszłość. Ten fakt oznacza, że miasto jest postrzegane jako ośrodek, który się rozwija. Odnotowana dynamika wzrostu może stanowić zachętę dla potencjalnych inwestorów do ulokowania tu swoich przedsięwzięć. Procentuje zainwestowane, w ciągu 8 ostatnich lat, 100 mln zł w lokalną infrastrukturę (sieć energetyczną, wodociągową, kanalizacyjną, modernizację oczyszczalni ścieków). W mieście zainwestował środki kapitał amerykański. W porównaniu z innymi miastami regionu, w ostatnim czasie, bezrobocie nie wzrosło i utrzymuje się poniżej 10%.

    Oferujemy inwestorom zamierzającym tworzyć nowe miejsca pracy zwolnienia podatkowe. Przedsiębiorców wspierają Podkarpacka Izba Gospodarcza i Agencja Rozwoju Regionalnego „Karpaty”. Odnotowany wynik, to przede wszystkim efekt aktywności samych mieszkańców, którzy dzięki własnej przedsiębiorczości potrafili znaleźć miejsce dla swej działalności gospodarczej. W rejestrach Urzędu Miasta ujętych jest 5 tys. podmiotów fizycznych, a na terenie miasta działają także spółki prawa handlowego rejestrowane przez sądy.

    Istotnym czynnikiem wpływającym na rozwój miasta jest również działalność w dziedzinie szeroko rozumianej kultury a także edukacji. W tej ostatniej sferze znaczącą rolę pełni prężnie rozwijająca się Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, która w roku akademickim 2002-2003 będzie kształcić 2760 studentów na kierunkach ważnych dla rozwoju regionalnego.

    Szereg wymienionych wyżej czynników daje podstawy do przyjęcia stwierdzenia, że w ostatnich latach uczyniono wiele, by stworzyć podstawy dalszego, dynamicznego rozwoju miasta

    Piotr Przytocki - Prezes Podkarpackiej Izby Gospodarczej
    Za aktywność obywatelską mamy 3 miejsce w Polsce i rzeczywiście, ze społeczeństwem obywatelskim nie jest u nas źle, ale w Polsce ta sprawa jest jeszcze daleka od doskonałości. Daleko nam też do nakładów na infrastrukturę, jakie są u np. liderów, takich jak Sopot czy Bielsko Biała. W "przyciąganiu" nowych mieszkańców też nie mamy sukcesów, w tym przypadku w czołówce jest Białystok i Siedlce. Jesteśmy dobrze postrzegani w aktywności gospodarczej mieszkańców; co prawda jesteśmy poza pierwszą dziesiątką, ale liczba 108 na 1000 mieszkańców jest wysoka. Syntetyczny wskaźnik potencjału rozwojowego mamy wg rankingu na poziomie Kielc, ale wyżej niż Nowy Sącz (3,61), Tarnów (3,23), Częstochowa (3,2), Przemyśl (3,18) czy Radom (2,85).

    Sądzić więc można, że ostatni ranking jest optymistyczny. Niestety gdyby tak było nie mielibyśmy powodów do narzekań. Odnosząc się realnie do rzeczywistości, nie sądzę by ten ranking był w pełni miarodajny. Infrastrukturalnie jesteśmy zapóźnieni do takich miast jak np. Tarnów. Położenie Tarnowa, jego dostępność komunikacyjna jest nieporównywalna. Sądzę, że wskaźnik syntetyczny jest zaburzony przez wskaźniki aktywności obywatelskiej i aktywności gospodarczej - nie wiem jaką otrzymały przez CBR wagę te wskaźniki. Niewątpliwie aktywność obywatelska i aktywność gospodarcza jest podstawą do wydobycia z naszego społeczeństwa pozytywnej energii ku intensywnemu rozwojowi i nadgonieniu opóźnień. Istotne jest by w każdej z kategorii rankingu następował równomierny rozwój. Do osiągnięcia tego celu są potrzebni ludzie kompetentni, pełni energii i otwarci.

    Na samym szczycie rankingu już po raz piąty znalazł Sopot. Co decyduje o tak wysokiej pozycji tego miasta? Ogromne znaczenie dla potencjału rozwojowego tego 40-tysięcznego miasta ma bardzo korzystne położenie w centrum trójmiejskiej metropolii, przy jednoczesnym zachowaniu charakteru nadmorskiego kurortu. Sopot jest pierwszym w Polsce miastem, które weszło w epokę post-industrialną. Gospodarka takich miast odznacza się dużą koncentracją usług tzw. czwartego sektora, obejmującego finanse, konsulting i przetwarzanie informacji. Post-industrialne miasta mają kameralny klimat, a ich mieszkańcy chętnie przesiadają się z samochodów na rowery. Liczne organizacje non-profit wskazują na ich społeczną aktywność.

    Centrum Badań Regionalnych (CBR) specjalizuje się w analizach porównawczych gmin, miast, powiatów i województw. Z analiz CBR korzystają m.in. samorządy, ministerstwa, komisje sejmowe, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska oraz prywatni inwestorzy. „Ranking potencjału rozwojowego powiatów 2002” jest już piątą edycją rankingu.

    (2002-10-10/21:32:48)
    Adrian Krzanowski




    Wyszukiwarka


    Partnerzy
    portalu:
    Stimo Sklep Sfera PC Radio Taxi 9626 PWSZ w KrośnieMedia Design
    Informacje  | WiadomościArchiwumPrognoza pogody
    Kultura  | Wydarzenia kulturalno-rozrywkoweArchiwum • Terminarze kin: Sokół, artKino
    Krosno  | O mieścieSamorząd
    Internet  | Katalog lokalnych stron
    Komunikacja internetowa  | Tablica ogłoszeńOpinieCzatKartki elektroniczne
    Informator:  | FinansePizza na telefonDania na telefon • Rozkłady: MKS, PKS, PKP, busyPolicjaKsiążka telefoniczna
    Kupuj:  | Bilety
    Archiwum wydarzeń 
    specjalnych
     
    | Biennale Lnu 2002 • Wybory samorządowe 2002, 2006, 2010, 2014Flash mob • Galicja Blues Festival: 2004, 2005, 2006, 2007Biennale Fotografii o Krośnie 2000-2005Zabytki poprzemysłowe PodkarpaciaFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2005Wyprawy rowerowe 2005Zlot 4x4 2004-2006Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Krosna - 2005-2008Górskie Zawody Balonowe 2000-2009Kartki z wakacji 2003-2006

    Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Istnieje od 2002 r. Wydawcą portalu jest firma SpeedArt.
    Uproszczona wersja portalu na telefon komórkowy: www.krosno24.mobi
    Kontakt z redakcją: e-mail - redakcja@krosno24.pl, tel. 13 493 44 44

    Nowości / Zespół / Prywatność / Prawa autorskie / Oglądalność portalu / Patronat medialny / Reklama / Kontakt / Więcej