Ustaw Krosno24.pl jako strona startowa Zaloguj się
Kanał YouTube Ogłoszenia Wasze galerie Wizytówki firm
Filmy
(261)
Anonse
(19)
Foto
(17585)
Firmy
(108)
Krosno24.pl - Krośnieński Portal Internetowy
Kartki  elektroniczne Katalog Czat Opinie
Kartki
(112)
Strony
(774)
Czateria
(52)
Opinie
(483817)

Mapa portalu: Centrum > Wiadomości

2025-02-03

W dniu 2025-02-03 nie opublikowano żadnej wiadomości, przepraszamy.


Ostatni tydzień:

  • 3 lutego 2025 (Poniedziałek)
  • 2 lutego 2025 (Niedziela)
  • 1 lutego 2025 (Sobota)
  • 31 stycznia 2025 (Piątek)
  • 30 stycznia 2025 (Czwartek)
  • 29 stycznia 2025 (Środa)
  • 28 stycznia 2025 (Wtorek)

  • Pełne archiwum:

  • Pełne, bezpłatne archiwum wszystkich artykułów


  • Wiadomość

    Dlaczego krośnienie wybrali tak, a nie inaczej

    Czym kierowali się mieszkańcy Krosna przy wyborze kandydatów na radnych i kandydatów na prezydenta? Czy były to sympatie polityczne, ładny plakat czy najlepszy program? Jak mieszkańcy Krosna ocenili kampanię wyborczą? Jak głosowali mieszkańcy lepiej wykształceni, a jak bardziej religijni? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

    Nasi reporterzy zapytali krośnian wychodzących z lokali wyborczych, jak oceniają kampanię wyborczą, a także czym kierowali się przy wyborze poszczególnych kandydatów.

    Beata PiechaczekBeata Piechaczek, głosowała w KDK przy ul. Kolejowej: – Ulotek było za dużo, a w dodatku wszystkie „na jedno kopyto”, kandydaci nie postarali się o oryginalny, zwracający uwagę wyborców, sposób prezentacji. Kandydaci byli dla mnie w większości nieznanymi osobami. Jedynym, który był mi znany, z publikacji prasowych, był Jerzy Borcz. Głosowałam więc na niego. Mam nadzieję, że coś zrobi dla Krosna, bo aktywnie uczestniczy w życiu miasta, zależy mu na tym by się rozwijało. Z tego, co wiem, działa na rzecz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, wspiera takie sport żużlowy.

    Zenon ZgrychZenon Zgrych, głosował w KDK przy ul. Kolejowej: – Kampania była w porządku. Nie zauważyłem w Krośnie wojny plakatowej. Ulotki i plakaty przemawiały do wyborców i spełniły chyba swoją rolę, ponieważ ludzie chodzą do głosowania - bardzo mi się podoba, że frekwencja jest tak duża. Głosując kierowałem się tym, czy znam kandydata, jego wykształceniem, pochodzeniem oraz programem. Głosowałem na tych, którzy coś zrobili, co, do których mam przekonanie, że coś zrobią dla miasta.

    Mieczysław Pelczar Mieczysław Pelczar, głosował w Szkole Podstawowej nr 14 przy ul. Wojska Polskiego: – Nie mam zarzutów do przebiegu kampanii. Moim zdaniem odbywała się bardzo sprawnie, kandydaci starali się, aby ulotki z informacjami o nich i ich programach dotarły do wyborców. I tak się chyba stało, bowiem wielu mieszkańców skorzystało z możliwości decydowania o tym, komu powierzyć władzę na następne lata. Podejmując decyzje o tym, którego kandydata wybrać, brałem pod uwagę jego wykształcenie, fakt czy jest to osoba mi znana, a także program, który prezentowała w trakcie kampanii wyborczej.

    Irena i Mieczysław Grupowie Irena i Mieczysław Grupowie, głosowali w Szkole Podstawowej nr 14 przy ul. Wojska Polskiego: – Nie podobały nam się wielkie plakaty niektórych kandydatów. Uważamy też, że niektórzy przesadzili z liczbą ulotek, rozrzucanych dosłownie wszędzie, w naszym bloku było ich mnóstwo, poniewierały się na schodach, pod nogami. Przy wyborze kandydata nastawiliśmy się na nowe twarze. Jesteśmy rozczarowani dotychczasowa władzą, niewiele zrobiła, a brała niemałe pieniądze. Dlatego postanowiliśmy dać szanse sprawdzenia się nowym osobom, które mają inicjatywę i chcą coś zrobić dla Krosna.

    Przy SP 14 Kobieta w średnim wieku, głosowała w Szkole Podstawowej nr 14 przy ul. Wojska Polskiego: – Wielkiej wojny plakatowej w tej kampanii w naszym mieście nie było, chociaż zdarzało się, że zaklejano plakaty jednych kandydatów plakatami wizerunkiem innych, co niezbyt ładnie świadczy o poziomie walki wyborczej. Szczerze mówiąc, poszłam głosować bardzo niechętnie, tylko dla zasady, żeby spełnić swój obowiązek obywatelski. Mam wiele zastrzeżeń do władz poprzedniej kadencji i nie bardzo wierze, ze kolejna władza będzie szanować swoich wyborców.

    Michał Zajdel Michał Zajdel, głosował w KDK przy ul. Kolejowej: – Uważam, że było za dużo ulotek, wszędzie można się było na nie natknąć zwłaszcza w blokach, gdzie dosłownie zaśmiecały klatki schodowe. Moim kandydatem jest Jerzy Borcz. Jest to mój wykładowca, wiem, co już zdziałał i jestem przekonany, że zamierza dalej pracować z pożytkiem dla miasta. Nie bez znaczenia jest fakt, ze Jerzy Borcz popiera rozwój sportu, działa aktywnie w Krośnieńskim Stowarzyszeniu Żużlowym.


    Dysponujemy też analizą sondażu, który przeprowadzili ankieterzy portalu przed lokalami wyborczymi. Przepytano 108 osób w ponad połowie obwodów. I choć nie były to w pełni reprezentatywne badania, z niektórych danych wysnuć można ciekawe wnioski. Prosimy kliknąć na link, aby zobaczyć tabele zależności pomiędzy zmiennymi:

    Wybór kandydata na prezydenta a:
    - płeć wyborcy
    - wykształcenie wyborcy
    - sympatie polityczne wyborcy
    - miejsce pracy wyborcy
    - stosunek do religii wyborcy

    Wybór kandydata do Rady Miasta z danego komitetu wyborczego a:
    - płeć wyborcy
    - wiek wyborcy
    - wykształcenie wyborcy
    - sympatie polityczne wyborcy
    - miejsce pracy wyborcy
    - stosunek do religii wyborcy
    - wybór kandydata na prezydenta

    Wyniki sondażu komentuje Hubert Kotarski, student 5. roku socjologii na Uniwersytecie Rzeszowskim (powtórka z Wieczoru Wyborczego):

    Porównując wyniki głosowania na komitet wyborczy w wyborach samorządowych i w wyborach do Sejmu należy stwierdzić, iż najbardziej stałym elektoratem cieszy się SLD-UP – 90% wyborców którzy poparli SLD-UP we wrześniu 2001 r. głosowało też na ten komitet teraz. Ciekawym zjawiskiem wyborczym jeto to, że 11% przebadanych przez nas wyborców, którzy oddali głos na "Krosno-Rodzina-Sprawiedliwość", głosowało w wyborach do Sejmu na SLD-UP.

    Kobiety najczęściej głosowały na Z. Leniowskiego i P. Przytockiego, najmniejszą sympatią przebadanych pań cieszyli się J. Habrat i M. Tenerowicz. Dwaj ostatni kandydaci cieszyli się największym zaufaniem mężczyzn.

    31% osób do 34 roku życia oddało swój głos na J. Borcza i był On najpopularniejszym kandydatem w tej grupie wiekowej respondentów. Najpopularniejszym kandydatem osób w średnim wieku (35-59 lat) był P. Przytocki, zaś największym zaufaniem osób po 60 roku życia cieszył się Z. Leniowski.

    Prywatni właściciele najchętniej popierali Z. Leniowskiego, uczniowie i studenci J. Borcza , a bezrobotni P. Przytockiego. Osoby z wyższym wykształceniem najczęściej popierały Z. Leniowskiego, J. Borcz cieszył się największym poparciem osób z średnim wykształceniem. P. Przytocki cieszył się poparciem osób, które posiadają minimum maturę i coraz wyższe wykształcenie – takich osób było 23 (na 108). P. Przytocki zyskał głosy od wszystkich wyróżnionych przez nas grup osób pod względem wykształcenia.

    Największe poparcie wśród osób głęboko wierzących i praktykujących zyskali Leniowski, Przytocki i Borcz. Najwięcej niewierzących sympatyków ma P. Przytocki.

    (2002-10-29/00:02:58)
    Mateusz Zych, Piotr Warchoł, Hubert Kotarski, Adrian Krzanowski




    Wyszukiwarka


    Partnerzy
    portalu:
    Stimo Sklep Sfera PC Radio Taxi 9626 PWSZ w KrośnieMedia Design
    Informacje  | WiadomościArchiwumPrognoza pogody
    Kultura  | Wydarzenia kulturalno-rozrywkoweArchiwum • Terminarze kin: Sokół, artKino
    Krosno  | O mieścieSamorząd
    Internet  | Katalog lokalnych stron
    Komunikacja internetowa  | Tablica ogłoszeńOpinieCzatKartki elektroniczne
    Informator:  | FinansePizza na telefonDania na telefon • Rozkłady: MKS, PKS, PKP, busyPolicjaKsiążka telefoniczna
    Kupuj:  | Bilety
    Archiwum wydarzeń 
    specjalnych
     
    | Biennale Lnu 2002 • Wybory samorządowe 2002, 2006, 2010, 2014Flash mob • Galicja Blues Festival: 2004, 2005, 2006, 2007Biennale Fotografii o Krośnie 2000-2005Zabytki poprzemysłowe PodkarpaciaFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2005Wyprawy rowerowe 2005Zlot 4x4 2004-2006Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Krosna - 2005-2008Górskie Zawody Balonowe 2000-2009Kartki z wakacji 2003-2006

    Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Istnieje od 2002 r. Wydawcą portalu jest firma SpeedArt.
    Uproszczona wersja portalu na telefon komórkowy: www.krosno24.mobi
    Kontakt z redakcją: e-mail - redakcja@krosno24.pl, tel. 13 493 44 44

    Nowości / Zespół / Prywatność / Prawa autorskie / Oglądalność portalu / Patronat medialny / Reklama / Kontakt / Więcej