Ustaw Krosno24.pl jako strona startowa Zaloguj się
Kanał YouTube Ogłoszenia Wasze galerie Wizytówki firm
Filmy
(261)
Anonse
(19)
Foto
(17585)
Firmy
(108)
Krosno24.pl - Krośnieński Portal Internetowy
Kartki  elektroniczne Katalog Czat Opinie
Kartki
(112)
Strony
(774)
Czateria
(52)
Opinie
(483817)

Mapa portalu: Centrum > Wiadomości

2025-07-22

W dniu 2025-07-22 nie opublikowano żadnej wiadomości, przepraszamy.


Ostatni tydzień:

  • 22 lipca 2025 (Wtorek)
  • 21 lipca 2025 (Poniedziałek)
  • 20 lipca 2025 (Niedziela)
  • 19 lipca 2025 (Sobota)
  • 18 lipca 2025 (Piątek)
  • 17 lipca 2025 (Czwartek)
  • 16 lipca 2025 (Środa)

  • Pełne archiwum:

  • Pełne, bezpłatne archiwum wszystkich artykułów


  • Wiadomość

    Wykopaliska na starówce: ważne odkrycie archeologów

    Pracujący na starówce archeolodzy odkryli pochodzące z początków XVI wieku kafle z herbem Pilawa, które mogą świadczyć o tym, że w tym okresie swoją nieruchomość posiadała w Krośnie słynna rodzina Kamienieckich. To odkrycie o bardzo dużym znaczeniu, komentują naukowcy.

    Wykopaliska
    Efekty wykopalisk na rogu ul. Sienkiewicza i Spółdzielczej są coraz ciekawsze

    Kafle odkryte zostały w czasie eksploracji konstrukcji, która według archeologów stanowi pozostałość pieca. - To sklepiona dwukomorowa konstrukcja, przy czym sklepienie jest zdecydowanie za małe jak na pomieszczenie. Poza tym jego ściany są mocno osmolone, co wskazuje na to, że mógł to być piec – interpretuje Michał Beda, kierownik badań archeologicznych na rogu ul. Sienkiewicza i Spółdzielczej.

    Jeszcze jednym potwierdzeniem tej hipotezy są znalezione w komorach konstrukcji kafle herbowe oraz ornamentalne, którymi zwykło się dekorować piece. W przypadku tych pierwszych naukowcy nie mają wątpliwości, że przedstawiają herb Pilawa, którym w przeszłości pieczętowało się kilkadziesiąt rodów szlacheckich. - Herb jest interesujący, ponieważ jego godło zostało odwrócone o 180 stopni – zauważa dr Piotr Łopatkiewicz, historyk sztuki, specjalista w zakresie sztuki późnego średniowiecza i czasów nowożytnych. - Widocznie rzemieślnik otrzymał wzór i nie bardzo wiedział, gdzie jest góra, a gdzie dół. Co do reszty, to sprawa jest oczywista – mamy tu do czynienia z późnogotycką tarczą turniejową, która była bardzo popularna zarówno w uzbrojeniu, jak i w heraldyce na przełomie XV i XVI w.

    Wykopaliska
    Dr Piotr Łopatkiewicz, znawca historii rodziny Kamienieckich

    Zdaniem badacza odkryte kafle herbowe wiązać należy z Kamienieckimi – rodziną, która w państwie rządzonym przez Zygmunta Starego doszła do wielkich wpływów. Kamienieckich znano także w Krośnie i w okolicach: byli właścicielami zamku odrzykońskiego i Wójtostwa Krośnieńskiego, zaś w kościele franciszkanów pochowano dwóch z przedstawicieli rodziny – Klemensa i Jana. - Niemniej jednak – zastrzega dr Łopatkiewicz – w samym Krośnie Kamienieccy nie bywali zbyt często. Nie ma także żadnych informacji, aby posiadali w mieście jakąś nieruchomość, przynajmniej od 1513 roku, bowiem księgi miejskie sprzed tego okresu spłonęły w pożarze, który nawiedził Krosno w 1512. Aczkolwiek nie zdziwiłoby mnie, gdyby wcześniej posiadali tutaj kamienicę.

    Wykopaliska
    Michał Beda z Pracowni Archeologicznej Abakus z Pabianic, kierownik wykopalisk

    Odkrycie kafli zmienia jednocześnie wstępne datowanie odkopanych reliktów kamienicy – murów oraz dwóch sklepionych piwnic. Dotychczas zakładano, że pochodzą z XVIII wieku. Jeśli dalsze prace potwierdzą, że są znacznie starsze, odkrycie nabierze szczególnej wagi. - Byłby to pierwszy przykład murowanej zabudowy, przynajmniej w części parterowej, poza rynkiem sprzed 1512 roku – tłumaczy Piotr Łopatkiewicz. Także i w tym przypadku naukowiec nie byłby jednak zaskoczony. - Wykopaliska w Krośnie zazwyczaj są niespodzianką na plus, ponieważ to jest miasto, które w okresie późnonowożytnym zostało odarte z cech niemalże metropolitarności. W XVI w. mieszkało w nim przecież prawie 9 tys. osób, podczas gdy Kraków, stolica państwa, liczył 30 tys. mieszkańców. Gdyby te proporcje przetrwały do dzisiaj, Krosno musiałoby mieć co najmniej 250 tys. ludzi. W tamtym czasie byliśmy naprawdę ważnym miastem.

    Wykopaliska
    Przed archeologami jeszcze sporo pracy. Jakie kolejne tajemnice odkryją pod ziemią?

    W najbliższym czasie archeolodzy otworzą drugą część wykopu na eksplorowanej parceli. Mają nadzieję, że dalsze prace pozwolą im uchwycić wymiary badanej kamienicy i ostatecznie potwierdzić dotychczasowe przypuszczenia dotyczące właścicieli i datowania obiektu.

    (2016-07-03/11:33:50)
    (DI), fot. Damian Krzanowski


    Komentarze do artykułu:





    Zaloguj się, aby komentować artykuły.



    Wyszukiwarka


    Partnerzy
    portalu:
    Stimo Sklep Sfera PC Radio Taxi 9626 PWSZ w KrośnieMedia Design
    Informacje  | WiadomościArchiwumPrognoza pogody
    Kultura  | Wydarzenia kulturalno-rozrywkoweArchiwum • Terminarze kin: Sokół, artKino
    Krosno  | O mieścieSamorząd
    Internet  | Katalog lokalnych stron
    Komunikacja internetowa  | Tablica ogłoszeńOpinieCzatKartki elektroniczne
    Informator:  | FinansePizza na telefonDania na telefon • Rozkłady: MKS, PKS, PKP, busyPolicjaKsiążka telefoniczna
    Kupuj:  | Bilety
    Archiwum wydarzeń 
    specjalnych
     
    | Biennale Lnu 2002 • Wybory samorządowe 2002, 2006, 2010, 2014Flash mob • Galicja Blues Festival: 2004, 2005, 2006, 2007Biennale Fotografii o Krośnie 2000-2005Zabytki poprzemysłowe PodkarpaciaFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2005Wyprawy rowerowe 2005Zlot 4x4 2004-2006Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Krosna - 2005-2008Górskie Zawody Balonowe 2000-2009Kartki z wakacji 2003-2006

    Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Istnieje od 2002 r. Wydawcą portalu jest firma SpeedArt.
    Uproszczona wersja portalu na telefon komórkowy: www.krosno24.mobi
    Kontakt z redakcją: e-mail - redakcja@krosno24.pl, tel. 13 493 44 44

    Nowości / Zespół / Prywatność / Prawa autorskie / Oglądalność portalu / Patronat medialny / Reklama / Kontakt / Więcej