Ustaw Krosno24.pl jako strona startowa Zaloguj się
Kanał YouTube Ogłoszenia Wasze galerie Wizytówki firm
Filmy
(261)
Anonse
(19)
Foto
(17585)
Firmy
(108)
Krosno24.pl - Krośnieński Portal Internetowy
Kartki  elektroniczne Katalog Czat Opinie
Kartki
(112)
Strony
(774)
Czateria
(52)
Opinie
(483817)

Mapa portalu: Centrum > Wiadomości kulturalno-rozrywkowe

Ostatnio:

Do lutego: Nowe wystawy czasowe w CDS

Centrum Dziedzictwa Szkła zaprasza na wystawy "Afterthoughts" w Piwnicach Przedprożnych oraz "Oblicza polskiego szkła współczesnego" w sali wystawowej w budynku głównym przy ul. Blich 2.

Szczegóły...

9.11-12.01: ''Od kołyski aż po grób. Dzieciństwo'' - tradycje rodzinne krośnian, część I

"Cztery pory życia - od kołyski po grób. Tradycje rodzinne krośnian w XX w. Dzieciństwo" - pierwsza odsłona cyklu wystaw w Piwnicach PodCieniami (Rynek 5) do obejrzenia już od czwartku 9 listopada 2017. Rozpoczęcie wernisażu o godz. 18:00. Ekspozycja będzie czynna do 12 stycznia 2018.

Szczegóły...

18.12: ''Klimakterium... i już'' - spektakl komediowy

18 grudnia 2017 (poniedziałek) o godz. 19:00 w Regiopnalnym Centrum Kultur Pogranicza (ul. Kolejowa 1) odbędzie się spektakl komediowy "Klimakterium... i już" w obsadzie aktorskiej znanej z popularnych filmów i seriali. Bilety: 75 zł.

Szczegóły...


Archiwum:

  • Pełne archiwum wszystkich wiadomości kulturalnych
  • Wiadomość

    Do 10.09: Plakat polityczny lat 80-tych - wystawa

    Począwszy od dnia 31 lipca br. Muzeum Podkarpackie w Krośnie prezentuje nową wystawę czasową, poświęconą propagandzie politycznej lat 80-tych, wyrażoną za pośrednictwem plakatu.

    Plakat

    Idea przygotowania ekspozycji na czas letni zrodziła się nie przez przypadek. W miesiącu sierpniu przypadają bowiem rocznice przełomowych wydarzeń na polskiej scenie polityczno-społecznej: kumulacji protestów niezadowolonego społeczeństwa, strajków na Wybrzeżu ’80 czy powstania związku zawodowego ”Solidarność”. Pamięć o tych trudnych dla Polski chwilach zainicjowała potrzebę dłuższej refleksji nad okresem ostatniego dziesięciolecia istnienia PRL-u i przypomnienia jego złożonej problematyki.

    Ekspozycja przedstawiająca plakaty polityczne z lat 80-tych, podzielona została na dwie części. Pierwsza część, znajdująca się w pierwszej sali wystawowej, skupia zabytki, wyrażające idee i hasła propagandy władz rządzących.

    Na tle ciekawie zaaranżowanych symboli systemu komunistycznego, jak: fragment sceny z mównicą do odczytów polityków podczas historycznych dziś zjazdów i wieców oraz elementy dekoracyjne posterunku milicyjnego, prezentowane są liczne plakaty upamiętniające święta narodowe oraz afirmujące socjalistyczny patriotyzm, proletariacki internacjonalizm, potrzebę pogłębiania przyjaźni ze Związkiem Radzieckim, upowszechnianie idei pokoju i zwalczanie amerykańskiego i zachodnioeuropejskiego imperializmu.

    Druga część wystawy prezentuje myśl polityczną środowisk opozycyjnych. Analogicznie do poprzedniej sali, następna również wzbogacona została elementami oddającymi klimat konspiracyjnej walki z reżimem. Imitacja ceglanego muru oraz słupa ogłoszeniowego przypomina nie tak odległe jeszcze czasy aktywnego oporu społecznego wobec scentralizowanej władzy komunistycznej. Rozwieszone wzdłuż sali plakaty wyrażają idee przywrócenia wolności i sprawiedliwości społecznej, walki o demokrację i prawo do wyrażania przekonań każdej treści. W powyższej części zgromadzone są zarówno plakaty z okresu jawne działalności ”Solidarności”, zaakceptowane przez cenzurę, jak i plakaty i afisze podziemne.

    Prezentacja czasów wzmożonej walki z komunizmem za pośrednictwem grafiki użytkowej, jaką jest m.in. plakat wydaje się w ramach niniejszej wystawy odpowiednim zabiegiem. Plakat w całej swej historii pełnił rolę przede wszystkim środka propagandowego. Z plakatów i afiszów korzystała i PZPR i opozycja. Jako typowa „sztuka ulicy” potrafił on dotrzeć do największej liczby adresatów. I choć z czasem forma ta ulega dezaktualizacji, to jednak można przekonać się, że najlepsze jej przykłady wytrzymały próbę czasu i dziś wciąż rozpoznawane są jako dokumenty historii oraz przedmioty o walorach ideowo-artystycznych.

    Wystawa plakatu politycznego w Muzeum Podkarpackim prezentuje dużą wartość historyczno-artystyczną. Zamierzonym jej celem jest zarówno informować, przywoływać historię, jak i ukazywać walory zapominanej czasem dziedziny sztuki, jaką jest właśnie plakat.

    Ekspozycja zwrócona jest przede wszystkim do polskiego widza, choć nie tylko. Szczególne zaproszenie kierowane jest do osób, będących świadkami tamtych wydarzeń w celu retrospektywnego dziś spojrzenia na wydarzenia polityczne. Wystawa jest ponadto wyjątkową lekcją historii i powinna zainteresować dzieci i młodzież szkolną.

    Eksponaty zgromadzone na wystawie pochodzą ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej i Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego w Krakowie, Instytutu Pamięci Narodowej – Oddziału w Rzeszowie, Muzeum Plakatu w Warszawie, zbiorów prywatnych oraz Muzeum Podkarpackiego.

    (2003-08-06/01:46:42)
    Muzeum Podkarpackie w Krośnie




    Wyszukiwarka


    Partnerzy
    portalu:
    Stimo Sklep Sfera PC Radio Taxi 9626 PWSZ w KrośnieMedia Design
    Informacje  | WiadomościArchiwumPrognoza pogody
    Kultura  | Wydarzenia kulturalno-rozrywkoweArchiwum • Terminarze kin: Sokół, artKino
    Krosno  | O mieścieSamorząd
    Internet  | Katalog lokalnych stron
    Komunikacja internetowa  | Tablica ogłoszeńOpinieCzatKartki elektroniczne
    Informator:  | FinansePizza na telefonDania na telefon • Rozkłady: MKS, PKS, PKP, busyPolicjaKsiążka telefoniczna
    Kupuj:  | Bilety
    Archiwum wydarzeń 
    specjalnych
     
    | Biennale Lnu 2002 • Wybory samorządowe 2002, 2006, 2010, 2014Flash mob • Galicja Blues Festival: 2004, 2005, 2006, 2007Biennale Fotografii o Krośnie 2000-2005Zabytki poprzemysłowe PodkarpaciaFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2005Wyprawy rowerowe 2005Zlot 4x4 2004-2006Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Krosna - 2005-2008Górskie Zawody Balonowe 2000-2009Kartki z wakacji 2003-2006

    Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Istnieje od 2002 r. Wydawcą portalu jest firma SpeedArt.
    Uproszczona wersja portalu na telefon komórkowy: www.krosno24.mobi
    Kontakt z redakcją: e-mail - redakcja@krosno24.pl, tel. 13 493 44 44

    Nowości / Zespół / Prywatność / Prawa autorskie / Oglądalność portalu / Patronat medialny / Reklama / Kontakt / Więcej