Ustaw Krosno24.pl jako strona startowa Zaloguj się
Kanał YouTube Ogłoszenia Wasze galerie Wizytówki firm
Filmy
(261)
Anonse
(19)
Foto
(17585)
Firmy
(108)
Krosno24.pl - Krośnieński Portal Internetowy
Kartki  elektroniczne Katalog Czat Opinie
Kartki
(112)
Strony
(774)
Czateria
(52)
Opinie
(483817)

Mapa portalu: Centrum > Wiadomości kulturalno-rozrywkowe

Ostatnio:

Do lutego: Nowe wystawy czasowe w CDS

Centrum Dziedzictwa Szkła zaprasza na wystawy "Afterthoughts" w Piwnicach Przedprożnych oraz "Oblicza polskiego szkła współczesnego" w sali wystawowej w budynku głównym przy ul. Blich 2.

Szczegóły...

9.11-12.01: ''Od kołyski aż po grób. Dzieciństwo'' - tradycje rodzinne krośnian, część I

"Cztery pory życia - od kołyski po grób. Tradycje rodzinne krośnian w XX w. Dzieciństwo" - pierwsza odsłona cyklu wystaw w Piwnicach PodCieniami (Rynek 5) do obejrzenia już od czwartku 9 listopada 2017. Rozpoczęcie wernisażu o godz. 18:00. Ekspozycja będzie czynna do 12 stycznia 2018.

Szczegóły...

18.12: ''Klimakterium... i już'' - spektakl komediowy

18 grudnia 2017 (poniedziałek) o godz. 19:00 w Regiopnalnym Centrum Kultur Pogranicza (ul. Kolejowa 1) odbędzie się spektakl komediowy "Klimakterium... i już" w obsadzie aktorskiej znanej z popularnych filmów i seriali. Bilety: 75 zł.

Szczegóły...


Archiwum:

  • Pełne archiwum wszystkich wiadomości kulturalnych
  • Wiadomość

    24.04: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

    24 kwietnia br. (sobota) z okazji Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie odbędzie się spotkanie autorskie Beaty Ostrowickiej (godz. 12.00) oraz Hanny Kowalewskiej (godz 17.00). Spotkaniom towarzyszyć będzie wystawa „Sławni o książkach”.

    Beata Ostrowicka - spotkanie autorskie odbędzie się 23 kwietnia br. (piątek) o godz. 12,00 w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej (ul. Wojska Polskiego 41, II piętro). Spotkanie połączone będzie z rozstrzygnięciem konkursu literackiego dla gimnazjalistów „Książka na niepogodę”. Nagrody laureatom wręczy zaproszony gość.

    Beata Ostrowicka jest pisarką dla dzieci i młodzieży.

    Debiutowała w 1995 roku wydając powieść Niezwykłe wakacje. W 1995 roku ukazał się Eliksir przygód, a w 1997 Tajemnica szkatułki. Powyższe książki o charakterze przygodowo-historycznym wydało warszawskie wydawnictwo "Iskry". Wszystkie trzy powieści uzyskały kwalifikacje do utrwalenia na taśmie magnetofonowej i systemem Braille'a, w celu udostępnienia ich dzieciom niewidzącym. W 1998 roku "Iskry" wydały kolejną książkę Kraina Kolorów - Księga Nadziei, będącą pierwszą częścią zaplanowanej trylogii. Jest to powieść o charakterze fantazy. Druga książka z tej serii, pt. Kraina Kolorów - Księga Intryg została wydana w 1999 roku. W przygotowaniu jest trzecia część trylogii.

    W krakowskim wydawnictwie "Baran i Suszczyński" ukazała się powieść Zaledwie kilka dni (1998 r.), opisująca problemy współczesnej młodzieży. W tym samym wydawnictwie wydana została ilustrowana książka dla dzieci Strychowe opowieści (1998 r.).

    Strychowe opowieści są rezultatem współpracy autorki z Radiem "Kraków", gdzie w latach 1997-2001, co tydzień czytała własne opowiadania.

    Od 2001 roku współpracuje z łódzkim wydawnictwem "Literatura", w którym w 2002 roku ukazało się drugie wydanie powieści Zaledwie kilka dni oraz Opowieści ze starego strychu (druga część Strychowych opowieści). Ponadto w "Literaturze", w 2002 roku, ukazały się kolejne wydania Niezwykłych wakacji, Eliksiru przygód i Tajemnicy szkatułki.

    We wrześniu 2002 roku ukazała się powieść Świat do góry nogami, wydana przez wydawnictwo "Ossolineum". Jest to opowieść o dorastaniu nastoletniej dziewczyny.

    Na podstawie Strychowych opowieści napisała sztukę teatralną, której premiera odbyła się w Teatrze "Groteska", w październiku 2000 roku.

    W 1995 roku została wyróżniona nominacją w kategorii autorskiej do "Nagrody Wydawniczo-Księgarskiej - Ikar '95" za Niezwykłe wakacje.

    W tym samym roku otrzymała wyróżnienie "Polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych, IBBY" za Niezwykłe wakacje i Eliksir przygód.

    Od 1997 roku należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, którego w 2000 roku została członkiem Zarządu Oddziału Krakowskiego.

    W 2002 roku otrzymała II Nagrodę Literacką w konkursie "Książka Roku 2002" przyznawaną przez "Polską Sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych, IBBY" za Świat do góry nogami.

    Ma stały kontakt z dziećmi i młodzieżą, uczestnicząc w spotkaniach autorskich. Ukończyła studia filozoficzne na Uniwersytecie Jagiellońskim, ma męża i dwóch synków. Obecnie pracuje nad kolejnymi dwiema książkami.


    Hanna Kowalewska - spotkanie autorskie odbędzie się 23 kwietnia br. (piątek) o godz. 17.00 w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej (ul. Wojska Polskiego 41, II piętro).

    Hanna Kowalewska urodziła się w 1960 w Wysokiem Mazowieckiem. Po studiach filologicznych na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie ukończyła Studium Scenariuszowe przy Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi.

    Pisze wiersze, prozę poetycką, opowiadania, słuchowiska i dramaty. Jej debiut powieściowy Tego lata, w Zawrociu zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Wydawnictwa Zysk i S-ka oraz "Świata Książki" na polską powieść roku 1997. Opowiadania Kowalewskiej są subtelne, poetyckie, nastrojowe. Nie ma w nich odniesień historycznych, geograficznych, konkretnych realiów, ukazują przede wszystkim świat subiektywnych emocji, a ich logiką rządzą uczucia. W jej powieściach możemy odnaleźć wszystkie cechy jej wcześniejszej twórczości, poddane jednak rygorowi wyraźnego schematu fabularnego. Bohaterka Tego lata, w Zawrociu otrzymuje w spadku staroświecki dworek po babce i dzięki odnalezionemu pamiętnikowi powoli odkrywa tajemnicę jej życia, związaną z wydarzeniami z powojennej historii Polski. Jednocześnie zaczyna lepiej rozumieć samą siebie, a także swój miłosny czy raczej erotyczny związek.

    Świat Kowalewskiej to świat dynamiczny, pełen kolorów, piękna i brzydoty, dobra i zła, a wszystko to w ruchu, unoszone na falach czasu. (Jerzy Sikora)

    Bibliografia: Winoroślinność (Warszawa: KKMP "Okolice", 1998), Kapelusz z zielonymi jaszczurkami (Warszawa: Przedświt, 1995), Anna tłumaczy świat (Warszawa: SKKP Okolice, 1990), Tego lata, w Zawrociu (Poznań: Zysk i S-ka, 1998), Letnia akademia uczuć (Warszawa: W.A.B., 2000)

    Od 1995 roku decyzją Konferencji Generalnej UNESCO, dzień 23 kwietnia obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Pomysł oddania hołdu książce i jej twórcom wywodzi się z Katalonii.

    Z propozycją ustanowienia tego święta wystąpił rząd Królestwa Hiszpanii, gdzie od lat, właśnie 23 kwietnia - w Dniu Św. Jerzego – ludzie obdarowują się książkami i różami. Z inicjatywy Rosji pomysł uzupełniono o obchody dnia praw autorskich.

    Jednak przyjęcie właśnie tej daty na ogólnoświatowe święto książki podyktowane było również motywami bardziej uniwersalnymi. 23 kwietnia urodziło się lub zmarło wielu autorów światowej sławy: Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Maurice Druon, Wladimir Nabokow i wielu innych.

    Ustanowienie Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich – jak podkreślają jego propagatorzy – ma na celu zwrócenie uwagi kół rządowych, środowisk twórczych, osób z książką zawodowo związanych oraz szerokiej publiczności na tę właśnie formę poznania, ekspresji i komunikacji, która w dobie hegemonii innych środków przekazu, pozostaje jednak podstawą aktywnej edukacji i krytycznego myślenia.

    Doświadczenia pierwszych lat obchodów Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich pokazały, że inicjatywa UNESCO znalazła oddźwięk w wielu krajach.

    (2004-04-22/02:41:11)
    (kbp)




    Wyszukiwarka


    Partnerzy
    portalu:
    Stimo Sklep Sfera PC Radio Taxi 9626 PWSZ w KrośnieMedia Design
    Informacje  | WiadomościArchiwumPrognoza pogody
    Kultura  | Wydarzenia kulturalno-rozrywkoweArchiwum • Terminarze kin: Sokół, artKino
    Krosno  | O mieścieSamorząd
    Internet  | Katalog lokalnych stron
    Komunikacja internetowa  | Tablica ogłoszeńOpinieCzatKartki elektroniczne
    Informator:  | FinansePizza na telefonDania na telefon • Rozkłady: MKS, PKS, PKP, busyPolicjaKsiążka telefoniczna
    Kupuj:  | Bilety
    Archiwum wydarzeń 
    specjalnych
     
    | Biennale Lnu 2002 • Wybory samorządowe 2002, 2006, 2010, 2014Flash mob • Galicja Blues Festival: 2004, 2005, 2006, 2007Biennale Fotografii o Krośnie 2000-2005Zabytki poprzemysłowe PodkarpaciaFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2005Wyprawy rowerowe 2005Zlot 4x4 2004-2006Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Krosna - 2005-2008Górskie Zawody Balonowe 2000-2009Kartki z wakacji 2003-2006

    Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Istnieje od 2002 r. Wydawcą portalu jest firma SpeedArt.
    Uproszczona wersja portalu na telefon komórkowy: www.krosno24.mobi
    Kontakt z redakcją: e-mail - redakcja@krosno24.pl, tel. 13 493 44 44

    Nowości / Zespół / Prywatność / Prawa autorskie / Oglądalność portalu / Patronat medialny / Reklama / Kontakt / Więcej