II Biennale Lnu
Wstęp
Artyści i ich prace
Jury i nagrody
|
Organizator
Muzeum Rzemiosła
38-400 Krosno
ul. Piłsudskiego 17
tel. (++48-13) 432 69 68
fax (++48-13) 432 41 88
Nr konta
Pekao S.A. I O/ Krosno
10701210-13475-2321-0100
NIP 684-183-66-80
REGON 001395383
Sekretariat czynny
w godz. 8.00 - 15.00
tel. (++48-13) 432-41-88
|
|
II Biennale Lnu
II Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej
"Z krosna do Krosna"
Krosno 2002
W sierpniu 2000 roku Muzeum Rzemiosła w Krośnie zorganizowało I Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna". Faktem jest, że krośnieńska impreza została nie tylko zauważona przez środowiska twórcze zajmujące się tkaniną, ale również bardzo przychylnie przez nie przyjęta. Jury pod przewodnictwem prof. Ireny Huml z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk podkreśliło wysoki poziom konkursu.
I edycja stanowiła swego rodzaju eksperyment organizacyjny, a jednocześnie poważne wyzwanie dla tak niewielkiej instytucji kultury, jaką jest Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Po pierwsze, trudno było przewidzieć, czy nowa kulturalna inicjatywa wywoła pożądany efekt w tkackich środowiskach artystycznych, tym bardziej, że przyjęto międzynarodową formułę imprezy. Po wtóre, organizatorowi przyszło się zmierzyć z małym lokalnym środowiskiem, w którym, z pewnością, trudniej jest prowadzić bardziej skomplikowane działania organizacyjne, tym bardziej, że założono profesjonalny charakter imprezy. Jednak okazało się, że I Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej spotkało się z dużym uznaniem i zainteresowaniem zarówno ze strony artystów jak i krytyków sztuki. Krośnieńska impreza została entuzjastycznie przyjęta przez środowiska twórcze i potraktowana jako konkurs o poważnej randze.
Zgodnie z założeniami programowymi I Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna" wystawa towarzysząca imprezie miała charakter wędrujący. Jej założenia merytoryczne zostały oparte na doświadczeniach Biennale Małych Form Tkackich, powstałych z inicjatywy art. plast. Ewy Marii Poradowskiej-Werszler, której jednocześnie Muzeum powierzyło funkcję doradcy artystycznego. Wystawa towarzysząca konkursowi cieszyła się wielką popularnością. Prezentowano ją na Węgrzech, Słowacji oraz w galeriach na terenie Polski.
Profesjonalny charakter II Biennale oraz znaczne rozszerzenie jego zasięgu stało się jednym z głównych założeń przyjętych przez Ewę Mańkowską - dyrektora Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Fakt ten w połączeniu z sukcesem I edycji biennale z 2000 roku zaowocował podwojeniem liczby zgłoszeń, a także aktywizacją twórców z wielu krajów Europy. Do udziału w tegorocznym konkursie zakwalifikowano 96 artystów z 17 państw - Polski, Czech, Słowacji, Niemiec, Austrii, Rosji, Łotwy, Ukrainy, Finlandii, Danii, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Izraela, Turcji, Islandii, Węgier.
Warto podkreślić, że Biennale lnu jest jedyną tego typu międzynarodową imprezą organizowaną na Podkarpaciu. Ponadto, ze względu na ugruntowaną już popularność ma szansę wejścia na stałe do kalendarza europejskich imprez artystycznych. Fakt ten jest niewątpliwym powodem do dumy, ale i dowodem, że warto i można nawet w małym środowisku zorganizować poważną imprezę artystyczną na międzynarodowym poziomie.
Muzeum Rzemiosła w Krośnie
Wydrukuj
|
Wyszukiwarka
|