Kandydaci
Kandydaci do tytułu sportowca roku 2009
(kolejność alfabetyczna)
Dariusz Bernacki
(JKS Czarni 1910 Jasło, piłka nożna)
Kapitan najlepszej drużyny w V lidze, uniwersalny zawodnik, grający najczęściej w obronie, słynący z bardzo mocnych, precyzyjnych strzałów z dystansu, postrach bramkarzy. Ostoja najlepszej defensywy w V lidze (jedna stracona bramka). 35 - letni zawodnik grał także w Izolatorze Boguchwała, Karpatach Krosno, Polonii Przemyśl, Stali Sanok i Rzemieślniku Pilzno. (1)
Maciej Biega
(SKŁ Górnik Sanok, łyżwiarstwo szybkie)
Student pierwszego roku Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Posiada mistrzowską klasę sportową, jest członkiem kadry narodowej w łyżwiarstwie szybkim, w grupie sprinterskiej. Srebrny medalista mistrzostw Polski w wieloboju sprinterskim oraz w biegu drużynowym w sezonie 2008/2009 oraz wicemistrz Polski na dystansie 500 m i w biegu drużynowym w sezonie 2009/2010. Mistrzostwa ze względu na przygotowania do Zimowych Igrzysk Olimpijskich odbyły się w październiku 2009 r. W ubiegłym sezonie oraz aktualnie startuje w Pucharze świata na dystansie 500 m. Ma 20 lat. (2)
Arkadiusz Borczyk
(Automobilklub Małopolski w Krośnie, sekcja wyścigów górskich)
Do Automobilklubu Małopolskiego w Krośnie należy od 2006 r. Jest studentem IV roku Politechniki Rzeszowskiej na kierunku mechanika i budowa maszyn. Swoją karierę sportową rozpoczął w 2008 roku, zajmując w swojej klasie na koniec sezonu drugie miejsce. W 2009 roku wywalczył tytuł mistrza Polski w Samochodowych Wyścigach Górskich w klasie HS- 1600. Ma 22 lata, mieszka w Sanoku. (3)
Marcin Borowczyk
(MKS Stal Sanok, piłka nożna)
Zawodnik o ponadprzeciętnych umiejętnościach, grający na pozycji pomocnika. Słynie z zaskakujących i bardzo precyzyjnych strzałów między innymi z dystansu, o czym przekonali się bramkarze Widzewa Łódź i Legii Warszawa w rozgrywkach Pucharu Polski. Najlepszy strzelec (7 goli) drużyny w rundzie jesiennej sezonu 2009/10 na boiskach III ligi. Grał wcześniej w Wiśle Kraków i Szczakowiance Jaworzno. Od kilku sezonów w orbicie zainteresowań klubów z I ligi i ekstraklasy. Ma 24 lata. (4)
Bartłomiej Buczek
(KS Karpaty Krosno, piłka nożna)
Wychowanek LKS Zarszyn, następnie grał w juniorach Karpat Krosno, wrócił do Zarszyna. Dwa sezony występował w Galicji Cisna. Od stycznia 2008 r. ponownie w Karpatach Krosno, z którymi awansował do III ligi. Uniwersalny zawodnik, mogący grać zarówno defensywnego lub ofensywnego napastnika, a także w ataku. W rundzie jesiennej sezonu 2009/ 10 wystąpił we wszystkich 15 meczach, ale tylko w pięciu zagrał od 1 do 90 minuty. Zdobył 2 gole. (5)
Dawid Dryja
(MKS MOSiR Jasło, siatkówka)
Wychowanek UKS MOSiR Jasło, obecnie uczeń drugiej klasy liceum Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Spale. Reprezentant Polski kadetów, brązowy medalista XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Miliczu (2008), gdzie został najlepszym środkowym. Złoty medalista XV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Skarżysku - Kamiennej (2009). Ponadto: 1. miejsce z reprezentacją Polski kadetów na turnieju EEVZA w Baranowiczach na Białorusi (2008), 1. miejsce na Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy w Tampere (Finlandia, 2009), 4. miejsce w Mistrzostwach Europy kadetów w Rotterdamie (Holandia, 2009) oraz 11. miejsce w mistrzostwach świata kadetów w Jesolo-Bassano del Grappa (Włochy, 2009). Ma 17 lat. (6)
Grzegorz Duda
(Automobilklub Małopolski w Krośnie, sekcja wyścigów górskich)
W Automobilklubie Małopolskim startuje od 1999 r. Największe sukcesy: mistrz Polski Rajdowego Pucharu Polskiego Związku Motorowego, wicemistrz Polski klasyfikacji generalnej Grupy N w Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski (2001), mistrz Polski klasyfikacji generalnej Grupy N w Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski (2002), wicemistrz Polski klasyfikacji generalnej Grupy N w Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski (2004), wicemistrz Polski klasyfikacji generalnej Grupy A w Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski (2005), wicemistrz Polski klasyfikacji generalnej w Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski (2005), mistrz klasyfikacji generalnej Grupy A w Górskich Samochodowych Mistrzostwach - ''Międzynarodowy Puchar Trzech Kopców'' (2005), wicemistrz klasyfikacji generalnej w Górskich Samochodowych Mistrzostwach ''Międzynarodowy - Puchar Trzech Kopców'' (2005), wicemistrz Polski klasyfikacji generalnej Grupy A w Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski (2006), mistrz Polski klasyfikacji generalnej Grupy A w Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski (2007, 2008, 2009). Ma 32 lata. Mieszka w Ryglicach. (7)
Tomasz Dziobek
(JKS Czarni 1910 Jasło, piłka nożna)
Podstawowy zawodnik drużyny liderującej na półmetku rozgrywek w V lidze. Zdobył w rundzie jesiennej 8 goli. Najczęściej gra na obronie lub w drugiej linii. Jego poprzednie kluby to: Nafta Jasło, Cracovia, Igloopol Dębica, Galicja Cisna, Stal Sanok i Rzemieślnik Pilzno. Ma 27 lat. (8)
Michał Elżbieciak
(Automobilklub Małopolski w Krośnie, sekcja rajdów samochodowych)
Kierowca rajdowy, z Automobilklubem Małopolskim w Krośnie związany jest od 2006 r. i w tym też roku zaczął startować w Rajdowym Pucharze Polski, odnosząc pierwsze sukcesy. Najważniejsze to: mistrzostwo grupy N-0 (2007), tytuł Mistrzów śląska w klasie N-0 (2007), 3. miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdu Rzeszowskiego (2008), 4. miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdu Magurskiego (2008), 2. miejsce w klasyfikacji generalnej oraz zwycięstwo w klasie Rajdu Rzeszowskiego (2009), mistrzostwo markowej klasy ASTRA w Rajdowym Pucharze Polski (2009), 4. miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdowego Pucharu Polski 2009 r. Samochody: fiat cinquecento, fiat seicento abarth, opel astra GSI. Ma 23 lata. Mieszka w Lachowicach koło Suchej Beskidzkiej. (9)
Katarzyna Feruś
(Krośnieński Klub Kyokushin Karate)
Największe sukcesy sportowe w 2009 roku: 5. miejsce w kumite w VI Pucharze Polski młodzików i juniorów młodszych w Krośnie, 5. miejsce w kumite w VI Mistrzostwach Polski juniorów młodszych w Kielcach, 2. miejsce w kata w XI Mistrzostwach Podkarpacia dzieci i młodzieży w Jaśle, 1. miejsce w kata i 3. miejsce w kumite w mistrzostwach makroregionu południowego w Łańcucie. Ma 17 lat, jest uczennicą drugiej klasy II LO w Krośnie. Karate kyokushin trenuje od 2001 roku. (10)
Robert Floras
(KSTS Kontap OVB MOSiR Krosno, tenis stołowy)
Utalentowany zawodnik występował w I - ligowej drużynie z Krosna w sezonie 2008/09, obecnie jest pingpongistą ekstraklasowej Bogorii Grodzisk Mazowiecki, pochodzi ze Stalowej Woli. Największe sukcesy: złote medale w singlu i mikście z Magdaleną Szczerkowską oraz brązowy w deblu z Kamilem Chojnowskim w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży kadetów w Dobrzeniu Wielkim (2007), brązowy medal w Polish Youth Open w grze pojedynczej kadetów (Cetniewo 2007), brązowy medal w Mistrzostwach Europy kadetów w Bratysławie (2007) w mikście z Magdaleną Szczerkowską, ćwierćfinalista w singlu i deblu w parze z Nesorem Wasylkowskim, srebrny medal w Mistrzostwach Europy juniorów w Pradze (2009) w deblu z parze z Piotrem Chodorskim. Jest członkiem kadry narodowej Polski seniorów. (11)
Josef Franc
(KSM Krosno, żużel)
''Pepe'' Franc po kilkuletniej przerwie wrócił do Krosna i był mocnym punktem drużyny w II lidze. Doświadczony, 30-letni Czech to ponadto reprezentant swojego kraju, a także jego aktualny wicemistrz w jeździe indywidualnej. Dobra jazda poskutkowała tym, że kierownictwo klubu postanowiło związać się kontraktem z nim również na przyszły sezon. (12)
Tomasz Gadzała
(KSS Karpaty Krosno, siatkówka)
Jeden ze skuteczniejszych zawodników II-ligowej drużyny w każdym meczu, słynący z dynamicznych ataków. Gra na pozycji przyjmującego i atakującego. W krośnieńskim klubie drugi sezon. Ma 25 lat. (13)
Kamil Garbacik
(UKS MOSiR Jasło, judo)
Uczeń sportowego LO w Zespole Szkół w Trzcinicy. Judo trenuje od 10 lat. Posiada 2 kyu (niebieski pas). Największe sukcesy: 7. miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Kielcach, 2. miejsce w światowym rankingowym turnieju judo w USA, 7. miejsce w międzynarodowym turnieju judo kategorii C w Grazu (Austria), powołanie do reprezentacji Polski na Puchar Europy juniorów młodszych w Szczyrku. (14)
Konrad Gonet
(KS Karpaty Krosno, piłka nożna)
Wychowanek Kotwicy Korczyna, w piłkę nożną gra od 14 roku życia. Grał w Aspolu Jasiołce świerzowa. Od 2005 roku w Krośniance-Karpatach. Z krośnieńską drużyną awansował do IV i III ligi. Gra na pozycji obrońcy. Bardzo pewny i mocny punkt trzecioligowej drużyny. W rundzie jesiennej sezonu 2009/10 zagrał we szystkich 15 meczach od 1 do 90 minuty. (15)
Kenneth Hansen
(KSM Krosno, żużel)
W minionym sezonie 22-letni Duńczyk wielokrotnie rozpalał serca krośnieńskich kibiców do czerwoności, przeprowadzając skuteczne ataki na torze żużlowym przy ul. Legionów. W dziewięciu meczach KSM Krosno w 2009 r. zdobył 71 punktów, 14 bonusów i uzyskał średnią biegową 2,073. Najbardziej efektownie i skutecznie jeżdżący zawodnik KSM Krosno postanowił związać się z krośnieńskim klubem również na przyszły sezon. W 2009 roku zaliczył epizod w elitarnym cyklu Grand Prix, a także z powodzeniem startował na Wyspach Brytyjskich w barwach Peterborough Panthers. (16)
Agnieszka Jamróg
(UKS MOSiR Jasło, judo)
18-letnia zawodniczka, uczennica klasy maturalnej w Zespole Szkół nr 4 w Jaśle. Od 9 lat trenuje pod okiem Przemysława Czarneckiego. Największe osiągnięcia: 2. i dwa razy 3. miejsca w międzynarodowych zawodach juniorek w kategorii wagowej 52 kg w West Warwick (USA, 2009), 5. miejsce w Pucharze Polski juniorek (52 kg) w Olsztynie (2008), 2. miejsce w Pucharze Polski juniorek młodszych (48 kg) w Łodzi (2007), 5. miejsce w mistrzostwach Polski juniorek młodszych (48 kg) w Opolu (2007), 3. miejsce w międzynarodowym turnieju juniorek młodszych (48 kg) w Grazu (Austria, 2007), 3. miejsce w międzynarodowym turnieju juniorek młodszych (48 kg) w Libercu (Czechy, 2007), 2. miejsce w Pucharze Polski juniorek młodszych (48 kg) w Rybniku (2006), 3. miejsce w turnieju Nadziei Olimpijskich Dzieci i Młodzików (48 kg) w Bytomiu (2005). (17)
Tomasz Jerzak
(Nafta Krosno, strzelectwo)
Mistrz województwa w konkurencjach: karabin pneumatyczny 60 strzałów i karabin sportowy 60 strzałów leżąc, aktualny rekordzista województwa juniorów w KPN60 (573 punkty na 600 możliwych). Brązowy medalista Mistrzostw Polski juniorów w karabinie pneumatycznym 60, piąte miejsce w KSP3x20 (trzy postawy). Wygrał Memoriał Olimpijski w Krakowie i Puchar Ziemi Międzyrzeckiej (zawody szczebla centralnego) oraz wojewódzki Puchar Jesieni w Lublinie. Startował w międzynarodowym Kaliber Cup w Białymstoku. Od czterech sezonów najlepszy zawodnik w klubie, od dwóch - najlepszy junior w województwie. Członek drugiej drużyny szkolnej w województwie (II LO w Krośnie). Od października studiuje dziennikarstwo w Lublinie. Ma 19 lat. (18)
Krzysztof Kalinowski
(KKK MOSiR Krosno, koszykówka)
Najbardziej doświadczony zawodnik krośnieńskiego zespołu, jego filar, bezsprzecznie najlepszy rozgrywający KKK. W poprzednim sezonie prowadził zespół od zwycięstwa do zwycięstwa, co pozwoliło zająć bardzo wysokie 2. miejsce w I lidze. Charyzmatyczny, solidnie pracuje na swoje wyniki. W Krośnie od 2007 r. Poprzednie jego kluby: Instal Białystok (1993 - 1997), Astoria Bydgoszcz (1997 - 1998), SKS Starogard Gdański (1998 - 2001), Instal Białystok (2001 - 2002), Zastal Zielona Góra (2002 - 2003), Polpak świecie (2003 - 2005), Kager Gdynia (2005 - 2006), Polonia Przemyśl (2006 - 2007). Ma 33 lata. (19)
Paweł Kasprzyk
(JKS Czarni 1910 Jasło, piłka nożna)
Ikona jasielskiego klubu, jeden z najlepszych napastników. Mimo 41 lat utrzymuje się nadal w wysokiej formie. Grał również w Karpatach Krosno i Wisłoce Dębica. (20)
Justyna Kopeć
(KSS Karpaty Krosno, siatkówka)
Rozgrywająca II-ligowej drużyny, od jej dyspozycji i precyzji zależy powodzenie drużyny w ataku. Podstawowa zawodniczka i mocny punkt drużyny. 21-letnia studentka krośnieńskiej PWSZ. (21)
Mateusz Kowalczyk
(KSM Krosno, żużel)
Jedno z największych objawień w drużynie KSM Krosno i najlepszy polski młodzieżowiec w drugiej lidze. Jako jedyny żużlowiec z tych rozgrywek awansował do prestiżowego finału Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski. Ponadto przez cały sezon ten 20-latek był bardzo silnym punktem krośnieńskiego zespołu. (22)
Robert Książkiewicz
(KSS Karpaty Krosno, siatkówka)
Wychowanek klubu, podstawowy zawodnik, mocny punkt i dobry duch II-ligowej drużyny, gra na pozycji środkowego. Student PWSZ w Krośnie. Ma 21 lat. (23)
Patryk Łaba
(MKS MOSiR Jasło, siatkówka)
Wychowanek UKS MOSiR Jasło, w latach 2007-09 wypożyczony do AKS Resovia (był podstawowym zawodnikiem w II-ligowej drużynie). Brązowy medalista XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Miliczu (2008). Powrócił do Jasła i jest podstawowym i wyróżniającym się zawodnikiem III-ligowej drużyny. Jest uczniem trzeciej klasy I LO w Jaśle. Ma 18 lat. (24)
Magdalena Machowska
(KSS Karpaty Krosno, siatkówka)
Podstawowa zawodniczka, będąca mocnym punktem II-ligowej drużyny. Występuje na pozycji przyjmującej, skuteczna także w ataku. Ma 21 lat i studiuje w krośnieńskiej PWSZ. (25)
Krzysztof Marcinowski
(KSTS Kontap OVB MOSiR Krosno, tenis stołowy)
Kapitan i czołowy zawodnik I-ligowej drużyny KSTS, w której gra pierwszy sezon (2009/10). To długoletni pingpongista Bać-Pol Cash&Carry AZS Politechniki Rzeszowskiej, w sezonie 2008/09 reprezentował barwy I-ligowej drużyny Dawid Trefl Optima Zamość Tarnogród. Ma 36 lat. Mieszka w Rzeszowie. (26)
Maciej Mermer
(KH Sanok, hokej)
Napastnik (177 cm wzrostu, 78 kg wagi), aktualny reprezentant Polski, powołany na listopadowe zgrupowanie kadry na dwumecz z Ukrainą. W poprzednim sezonie uplasował się w czołówce klasyfikacji asystentów ekstraklasy (11 goli, 29 asyst). Wychowanek klubu, na dobre i na złe związany z sanockim hokejem. Ma 31 lat. (27)
Konrad Mucha
(MKS MOSiR Jasło, siatkówka)
Wychowanek UKS MOSiR Jasło, obecnie uczeń I klasy liceum w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Spale. Reprezentant Polski kadetów. Z drużyną narodową zajmował 3. miejsce w XIX turnieju Nadziei Olimpijskich w Spale (2008), gdzie otrzymał indywidualne wyróżnienie oraz 2. miejsce w turnieju mini kadetów EEVZA we Władysławowie (2008). Ma 16 lat. (28)
Marcin Niezgoda
(KKB MOSiR Krosno, lekkoatletyka)
Najważniejsze wyniki w 2009 roku: brązowy medal w mistrzostwach Polski w biegach górskich, udział w mistrzostwach świata w biegach górskich w Campodolino (Włochy), gdzie w kwalifikacji drużynowej zajął 6. miejsce. Ponadto na bieżni jeden z lepszych przeszkodowców w kategorii juniorów. Finalista mistrzostw Polski w biegach na przełaj. (29)
Dariusz Oczkowicz
(KKK MOSiR Krosno, koszykówka)
Wychowanek Glimaru Gorlice (1999 - 2003), później grał w Polonii Przemyśl (2003 - 2004), a od 2004 r. w MOSiR Krosno. Jest - oprócz Łukasza Puścizny - najdłużej grającym zawodnikiem w krośnieńskiej drużynie. Bardzo skuteczny w rzutach, także za 3 punkty. Mówi się o nim, że prezentuje najlepszy balans ciałem wśród całej I ligi. W grze jeden na jeden nie ma sobie równych. Od samego początku w Krośnie prezentuje równą formę. Ma 28 lat. Mieszka w Gorlicach. (30)
Szymon Piękoś
(Automobilklub Małopolski w Krośnie, sekcja wyścigów górskich)
Do Automobilklubu Małopolskiego w Krośnie należy od 2000 r. Swoją przygodę ze sportami samochodowymi rozpoczął w 2000 r. startując w KJS. Od 2002 roku startuje w Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski odnosząc sukcesy. Rok 2008 i 2009 to również starty w Rajdowym Pucharze Polski. W 2009r w klasie N-2000 wywalczył tytuł Mistrza Polski w Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski. Ma 28 lat. Mieszka w Jedliczu. (31)
Piotr Pluta
(KKK MOSiR Krosno, koszykówka)
Jeden z najlepszych zawodników w I lidze, zdobywca wielu punktów w każdym meczu dla krośnieńskiej drużyny, w której gra trzeci sezon. Pochodzi z Rudy śląskiej, gdzie grał w tamtejszej Pogoni. Występował także w Czarnych Słupsk, szwedzkiej drużynie Ockelbo Basket, Turowie Zgorzelec (srebrny medal MP) i Sportino Inowrocław. Mocnym jego atutem są rzuty zza linii 6,25 m. W poprzednim sezonie 2008/09 miał bardzo duży wkład w rewelacyjną grę beniaminka na zapleczu ekstraklasy (2. miejsce). Ma 28 lat. (32)
Bogusław Rąpała
(KH Sanok, hokej)
Występuje na pozycji obrońcy (176 cm wzrostu, waży 87 kg). Wychowanek klubu. Regularnie broni barw sanockiego klubu. Twardy, waleczny zawodnik. Tam gdzie inni nie wsadzą kija, sanoczanin potrafi wsadzić głowę. Nigdy nie odpuszcza, przez co w 4 sezonach z rzędu miał największą ilość kar w ekstraklasie. Ma 28 lat. (33)
Lucyna Reptak
(KSS Karpaty Krosno, siatkówka)
Dobry duch drużyny, w poprzednich sezonach grająca jako libero, w tym z konieczności - ze względu na kontuzje koleżanek - na pozycji środkowej i radzi sobie bardzo dobrze. Podstawowa zawodniczka i mocny punkt drużyny. Ma 22 lata i studiuje w krośnieńskiej PWSZ. (34)
Maciej Rohan
(Krośnieński Klub Kyokushin Karate)
Największe sukcesy sportowe w 2009 roku: 1. miejsce w kata i 1. miejsce w kumite w VI Pucharze Polski młodzików i juniorów młodszych w Krośnie (najlepszy zawodnik tych zawodów), 6. miejsce w kumite w VI mistrzostwach Polski juniorów młodszych w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Kielcach, 1. miejsce w kata i 2. miejsce w kumite w XI mistrzostwach Podkarpacia dzieci i młodzieży w Jaśle, 1. miejsce w kata w mistrzostwach makroregionu południowego w Łańcucie. Ma 17 lat, jest uczniem drugiej klasy II LO w Krośnie. Karate trenuje od 2000 r. Jest stypendystą prezydenta Krosna. Najpopularniejszy sportowiec Krosna w 2008 r. (35)
Wiktoria Sajdak
(UKS MOSiR Jasło, judo)
16-letnia zawodniczka, uczennica II LO w Jaśle. Judo trenuje od 10 lat. Posiada obecnie 2 kyu. Największe osiągnięcia: 1. miejsce w mistrzostwach Polski w Pile (2006), 2. miejsce w międzynarodowym turnieju w Austrii (2007), 1. miejsce w międzynarodowych zawodach w Rzeszowie (2006), 2. miejsce w międzynarodowym turnieju z okazji święta Niepodległości w Krośnie (2008). (36)
Mariusz Sumara
(MKS Stal Sanok, piłka nożna)
Filar obrony III-ligowej drużyny, z którą związany jest od dziecięcych lat. Obrona pod jego wodzą dwukrotnie powstrzymała m.in. Legię Warszawa w rozgrywkach Pucharu Polski. Imponuje zawsze wysoką formą, bardzo pewnymi interwencjami zarówno na bocznej obronie jaki na pozycji stopera, trudny do minięcia przez napastników zespołów rywali sanoczan. Jeden z najlepszych obrońców III ligi. W rundzie jesiennej sezonu 2009/10 wystąpił we wszystkich 15 meczach, grając od 1 do 90 minuty. Ma 31 lat. (37)
Jerzy Sypień
(Polski Związek Niewidomych - koło w Jaśle, strzelectwo laserowe)
Ma 43 lata, od 9 lat jest osobą niewidomą, a od 2007 r. uprawia strzelectwo laserowe. Wtedy też zdobył mistrzostwo Polski. W 2008 roku zwyciężał w turnieju ''O puchar Podkarpacia'', ogólnopolskim turnieju o puchar Ziemi Przemyskiej, w kategorii pistolet w półfinałach III mistrzostw Polski (drużynowo i indywidualnie), zawodach z okazji 90. rocznicy odzyskania niepodległości, w pucharze Ziemi Przemyskiej oraz w rozgrywkach międzyklubowych. Natomiast w 2009 roku wygrał międzynarodowe mistrzostwa o Puchar Polski w Radkowie, w półfinałach mistrzostw Polski (pistolet, karabin) w Sielpi oraz w kategorii pistolet i w dwuboju (pistolet, karabin) w mistrzostwach Polski w Przemyślu. (38)
Krzysztof Szymański
(KS Karpaty Krosno, piłka nożna)
Najskuteczniejszy zawodnik drużyny w rundzie jesiennej (5 goli) w III lidze. W Karpatach występuje od obecnego sezonu 2009/10. Wychowanek Stali Rzeszów. Przed przejściem do Karpat grał w Orle Przeworsk. Pięciokrotny reprezentant Polski w futsalu. (39)
Martin Vozdecký
(KH Sanok, hokej)
Czech urodzony w Zlinie. Występuje na pozycji prawoskrzydłowego napastnika (180 cm wzrostu, waży 86 kg). W wieku 21 lat zadebiutował w ekstralidze czeskiej. W barwach HC Vestin rozegrał 14 spotkań, zdobywając gola i notując asystę. W trakcie trwającego sezonu hokejowego zasilił szeregi Ciarko KH Sanok od razu podbijając serca sanockich kibiców i stając się ich ulubieńcem. Ma 31 lat. (40)
Bartłomiej Wątroba
(Automobilklub Małopolski w Krośnie, sekcja rajdów samochodowych)
Pilot Michała Elżbieciaka, w Automobilklubie Małopolskim w Krośnie od 2007 r. i od tego czasu również pilot Michała Elżbieciaka. Najważniejsze sukcesy to: mistrzostwo grupy N-0 (2007), tytuł mistrzów śląska w klasie N-0 (2007), 3. miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdu Rzeszowskiego (2008), 4. miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdu Magurskiego (2008), 2. miejsce w klasyfikacji generalnej oraz zwycięstwo w klasie Rajdu Rzeszowskiego (2009), mistrzostwo markowej klasy ASTRA w Rajdowym Pucharze Polski (2009), 4. miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdowego Pucharu Polski (2009). Ma 26 lat. Mieszka w Jordanowie. (41)
Marek Węgrzyn
(MKS Stal Sanok, piłka nożna)
Kapitan i filar sanockiej drużyny, od dziecięcych lat związany z sanockim klubie. To od niego w głównej mierze zależy dyspozycja Stali Sanok. Prawdziwy wojownik na boisku, a zarazem reżyser gry zespołu. Nie ma dla niego straconych piłek. Wydatnie przyczynił się do awansu drużyny do III ligi w sezonie 2008/09. W rundzie jesiennej sezonu 2009/10 na boiskach III ligi wystąpił we wszystkich 15 meczach. Gdyby nie kontuzja w ostatnim spotkaniu z rezerwami Górnika Łęczna, to zagrałby w pełnym wymiarze czasowym we wszystkich meczach (zabrakło mu 45 minut). Ma 31 lat. (42)
Mirosław Wilk
(KSS Karpaty Krosno, siatkówka)
Dd kilku sezonów podstawowy zawodnik II-ligowej drużyny, grający jako libero. Jego atutem jest duże doświadczenie. Ma 30 lat. (43)
Aleksandra Zając
(Jasielski Klub Kyokushin Karate, karate)
Utalentowana 19-letnia zawodniczka trenuje od 10 lat pod okiem sensei Tadeusza Krygowskiego. Jej największe osiągnięcia to: 1. miejsce w międzynarodowych mistrzostwach Austrii (Wiedeń 2008), 1. miejsce w ogólnopolskim turnieju karate w Tarnowie (2008), 2. miejsce w mistrzostwach województwa podkarpackiego w Jaśle (2009) oraz 3. miejsce w mistrzostwach Polski południowej w Łańcucie (2009). (44)
Paweł Zima
(KKB MOSiR Krosno, lekkoatletyka)
Jeden z najlepszych biegaczy na ulicy w Polsce południowej. Dwukrotny reprezentant Polski w mistrzostwach świata w biegach górskich seniorów w Szwajcarii i Włoszech. Czwarty zawodnik mistrzostw Polski seniorów w biegach górskich. Finalista mistrzostw Polski w biegach na przełaj. (45)
Kandydaci do tytułu trenera roku 2010
(kolejność alfabetyczna)
Damian Ciborowski
(KS Speed Jasło, pływanie)
Od pięciu lat szkoli młodzież w klubie i doprowadził zawodników do medali podczas międzynarodowych mistrzostw dzieci w Berlinie oraz finałów mistrzostw Polski. Sam jest wzorem do naśladowania przez swoich podopiecznych. Bierze czynny udział w zawodach na całym świecie, jest organizatorem ogólnopolskich i regionalnych imprez sportowych. Bardzo lubiany wśród zawodników i rodziców. Jest nauczycielem wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 2 w Jaśle. (1)
Przemysław Czarnecki
(UKS MOSiR Jasło, judo)
Absolwent wychowania fizycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od początku kariery trenerskiej związany z UKS MOSiR Jasło. Podczas kilkuletniej pracy z młodzieżą udało mu się wychować medalistów mistrzostw Polski, Pucharu Polski i zawodników powoływanych do kadry narodowej na turnieje międzynarodowe. Jego wychowankami są m.in. Agnieszka Jamróg, Kamil Garbacik, Bartłomiej Garbacik, Agnieszka Sobczyk, Klaudia Kudłaty czy Sara Kowalczyk. (2)
Marek Drwięga
(SKŁ Górnik Sanok, łyżwiarstwo szybkie)
Absolwent AWF w Warszawie, trener II klasy w łyżwiarstwie szybkim. W SKŁ Górnik jest trenerem od ponad 20 lat. W tym okresie osiągał bardzo dobre wyniki, między innymi trenował Katarzynę Wójcicką, dwukrotną uczestniczkę Zimowych Igrzysk Olimpijskich, a zawodnicy przez niego szkoleni zdobyli wiele medali w mistrzostwach Polski we wszystkich kategoriach wiekowych. W sezonie poprzednim trenował m. in. pięciokrotnego medalistę Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Mateusza Chabkę oraz medalistę mistrzostw Polski w biegu drużynowym Roberta Kustrę. Sprawował nadzór trenerski ze strony klubu nad zawodnikiem kadry narodowej, medalistą mistrzostw Polski Maciejem Biegą. Jest trenerem kadry wojewódzkiej juniorów przygotowującej się do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży i mistrzostw Polski juniorów. Ma 47 lat. (3)
Krzysztof Frączek
(KSS Karpaty Krosno, siatkówka)
Z klubem związany od juniora, występował z drużyną walczącą w 2000 r. o I ligę. Jako trener z drużyną kadetów w 2004 r. awansował do półfinałów mistrzostw Polski, a z seniorami w sezonie 2004/05 do II ligi. Prowadzi zespół w II lidze piąty sezon. W poprzednim sezonie 2008/09 drużyna zajęła 3. miejsce w II lidze. Absolwent AWF w Krakowie. (4)
Piotr Hajduk
(KS Karpaty Krosno, piłka nożna)
Zawodnik Karpat Krosno (1991-2002), SMS Kraków (1998-2000), Resovii Rzeszów (2002-2005) i ponownie Karpat (po kontuzji od sezonu 2009/10). Grający trener bramkarzy w III-ligowych Karpatach. Szkoli młodzież we wszystkich grupach wiekowych w Karpatach MOSiR Krosno. Zajmuje się także bramkarzami w IV-ligowym Partyzancie Mal Bud Targowiska. Obecnie jest w trakcie robienia kursu trenera II klasy. Sukcesy sportowe: brązowy medal Mistrzostw Polski Kadry Makroregionów - Małopolska (1998), dwukrotnie 4. miejsce w Mistrzostwach Polski Makroregionów - Małopolska (1996, 1997), mistrzostwo makroregionu z reprezentacją województwa krośnieńskiego (1996), konsultacje kadry Polski U-16, U-17 (trener Antoni Szymanowski), najlepszy bramkarz turnieju piłkarskiego szkół mistrzostwa sportowego w Zabrzu (2000), 4. miejsce w plebiscycie na najpopularniejszego sportowca Krosna (2001). (5)
Jerzy Hućko
(KH Sanok, hokej)
Trener grup młodzieżowych, trener kadry wojewódzkiej. Zdobył dwa brązowe medale w mistrzostwach Polski żaków w Nowym Targu (2000 r.) i w Sanoku (2009 r.). Dwa razy wygrał słowacką II ligę żaków w 2008 i 2009 r. Ponadto zajął 4. miejsce z juniorami młodszymi w Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży w Sosnowcu. (6)
Wacław Katan
(KKB MOSiR Krosno, lekkoatletyka)
Bezgranicznie oddany bieganiu, od wielu lat zawodnik i trener, wychowawca wielu zawodniczek i zawodników, startujących w biegach ulicznych, przełajowych i górskich. Propagator biegania masowego, odnoszący sukcesy w wyczynowym sporcie w pracy z młodzieżą. (7)
Ireneusz Kwieciński
(KSM Krosno, żużel)
Udany, debiutancki sezon w roli trenera, 35 - letniego byłego zawodnika krośnieńskiego klubu. Najmłodszy szkoleniowiec w całej lidze zajął z drużyną ''wilków'' wysokie, trzecie miejsce na koniec drugoligowych rozgrywek. Jego fachowość dała się zauważyć przede wszystkim w przygotowaniu toru, który był wielkim atutem krośnian, a także w dobrej atmosferze, którą potrafił stworzy ł wokół zawodników. (8)
Marian Lorenc
(KKSz Urania Krosno, szachy)
Osiągnięcia: I i II miejsce dwóch zespołów w Mistrzostwach Drużynowych Podkarpacia Juniorów (Mielec 2009), II liga juniorów (Łuków 2009), 5. miejsce w III lidze seniorów (podstawowy skład - juniorzy) - Lesko 2009, juniorzy: Krystian Kałwik, Mateusz Kałwik, Gabriela Mrozowska, Jan Drabek, Angelika Władyka awansowali do finałów mistrzostw Polski, 1. miejsce w licealiadzie wojewódzkiej I LO Krosno, dwa srebrne medale Mateusza i Krystiana Kałwików w Indywidualnych Mistrzostwach Polski Szkół Podstawowych (Dąbki 2009). (9)
Janusz Maculski
(KSTS Kontap OVB MOSiR Krosno, tenis stołowy)
Drugi sezon prowadzi drużynę, która w debiutanckim sezonie 2008/09 w I lidze zajęła 4. miejsce. Duży wkład w ten sukces miał Robert Floras. (10)
Robert Podkulski
(JKS Czarni 1910 Jasło, piłka nożna)
Trener (38 lat) drużyny trampkarzy młodszych, którzy po rundzie jesiennej sezonu 2009/10 zajmują 1. miejsce w podkarpackiej lidze. Drużyna trampkarzy wygrała międzynarodowy turniej ''Italia Cup 2009'' w Agropoli we Włoszech. (11)
Ryszard Pytlowany (1959 - 2009)
(MKS Stal Sanok, piłka nożna)
Wieloletni wychowawca i trener piłkarskiej młodzieży. Podjął się pracy ze swoją ukochaną drużyną gdy ta była w potrzebie, wyprowadził ją z kryzysu i był z nią do końca swoich dni. Zmarł nagle w drodze do domu po powrocie z meczu ze Stalą Kraśnik. Rozegrał w roli trenera III - ligowej Stali dwa mecze i nie przegrał. Natomiast przegrał ze śmiercią. (12)
Marzena Solska
(KSS Karpaty Krosno, siatkówka)
Grająca, 33-letnia trenerka II-ligowej drużyny, autorka największego sukcesu w historii kobiecej siatkówki w Krośnie - awansu w sezonie 2007/08 do II ligi. W poprzednim sezonie drużyna utrzymała się, a w obecnym walczy o awans do I ligi. Liderka zespołu. (13)
Leszek Wierzgacz
(MKS MOSiR Jasło, siatkówka)
Jako szkoleniowiec pracował w jasielskich klubach: Liwocz, Czarni, MKS MOS, UKS MOSiR i MKS MOSiR od 1976 r. Ten 63 - letni trener zawsze zajmował się szkoleniem młodzieży. Zawodnicy z jasielskich klubów byli powoływani do kadr wojewódzkich w kategoriach młodzika i kadeta oraz centralnego szkolenia juniorów PZPS (Dariusz Pająk, Wojciech Sędłak). Kwalifikacje do SMS PZPS w Rzeszowie i Spale uzyskało 6 zawodników - aktualnie Dawid Dryja i Konrad Mucha. Z drużynami młodzików i kadetów awansował do ćwierćfinałów mistrzostw Polski. Z zespołami seniorów cztery razy awansował do ćwierćfinałów oraz raz do półfinału o wejście do II ligi. Zawodnicy, z którymi pracował, później z powodzeniem grali w ligowych zespołach m.in. Jerzy Łaba, Dariusz Pająk i Wojciech Sędłak. (14)
Roman Woźniak
(Krośnieński Klub Kyokushin Karate)
Od 1980 r. prowadzi sekcję karate kyokushin w Krośnie. Absolwent AWF we Wrocławiu. Prezes Podkarpackiego Okręgowego Związku Karate w Rzeszowie i trener koordynator kadry wojewódzkiej młodzików. Jego zawodnicy zajęli 2. miejsce drużynowo w VI Pucharze Polski młodzików i juniorów młodszych w Krośnie i zdobyli 3 złote medale indywidualnie. Karolina Szczepańska została mistrzynią Austrii. Krośnieński klub czwarty raz z rzędu zdobył drużynowe mistrzostwo Podkarpacia. Jego podopieczni wywalczyli trzy medale w mistrzostwach makroregionu południowego oraz zajęli cztery miejsca punktowane w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Kielcach w 2009 r. (15)
Mariusz Zamirski
(KKK MOSiR Krosno, koszykówka)
W sezonie 2008/09 odniósł z drużyną koszykarzy debiutującą w I lidze największy sukces w historii tej dyscypliny sportu w Krośnie, zajmując w klasyfikacji generalnej 2. miejsce. Rewelacyjny beniaminek przegrał po pięciu meczach w ćwierćfinale play off walkę o ekstraklasę ze Stalą Stalowa Wola. (16)