0perator: Prosimy o zadawanie pytań.
JNNus: Ja mam pytanie: Czemu patrolów policji na drogach jest tak mało, przez co wiele wykroczeń jest na drogach?
Wiesław_Nowak: Nie zawsze jest tyle sił, aby w każdej chwili być we wszystkich miejscach, ponieważ realizujemy też wiele innych czynności, np. zabezpieczanie imprez, uroczystości.
Wiesław_Nowak: Czasami policjanci występują też po cywilu, więc nie zawsze są widoczni.
QQ_: A wykroczenia? Jakie są najczęstsze?
Wiesław_Nowak: Dużo jest wykroczeń drogowych, w szczególności przekraczanie prędkości, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych i trzecie miejsce zajmują kolizje drogowe. Inne wykroczenia, to wykroczenia sanitarno-porządkowe.
sznorufka_: Co nasza krośnieńska policja ma zamiar zrobić byśmy się czuli bezpieczniej?
Wiesław_Nowak: Organizujemy wiele inicjatyw. Miedzy innymi rozpoczął się cykl programów w telewizji - jak się czuć bezpiecznie (chodzi m.in. o zagrożenia terrorystyczne).
Wiesław_Nowak: Ponadto jest na terenie miasta 9 punktów, gdzie można spotkać się bezpośrednio z dzielnicowymi. Zaplanowane są również spotkania z mieszkańcami (w spółdzielniach mieszkaniowych, szkołach, przedszkolach).
Wiesław_Nowak: Jest organizowane wiele konkursów nt. bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zachowania się w lesie, nad wodą i w miejscach niebezpiecznych. Profilaktyka jest cały czas rozwijana.
legorek: Czy nie wydaje się panu, że w Krośnie ostatnio robi się mniej bezpiecznie? Mafiozi, oszuści... Czy to nie z powodu mniejszej czujności policji?
Wiesław_Nowak: Nie. Wydaje mi się, ze jeden-dwa przypadki, związane z "mafiozami", nie świadczy o tym, że w Krośnie jest niebezpiecznie. Jako miasto, jesteśmy jednym z najbardziej bezpiecznych miast w Polsce.
Wiesław_Nowak: Na każdej zmianie jest co najmniej kilka radiowozów i patroli pieszych, które w każdej chwili mogą zareagować na wezwanie.
Wiesław_Nowak: Patrole są rozlokowane w miejscach, które z przeprowadzanych analiz, są potencjalnie miejscami najmniej bezpiecznymi.
_dziewczynka: Czy krośnieńska policja ma jakiś pomysł na walkę z pseudo-kibicami ? Chodzę czasem na mecze i nie czuję się bezpiecznie ...
legorek: Jak policja ma zamiar sobie radzić, z wybrykami pseudo-kibiców? Sam ostatnio o mało nie zostałem ofiarą pobicia przez jednego z nich. Dlaczego spokojni obywatele mają być narażeni na takie niebezpieczeństwa?
Wiesław_Nowak: Tak. Bardzo ściśle współpracujemy z organizatorami drużyny przeciwnej, która przyjeżdża rozgrywać mecze. Współpracujemy z organizatorami zabezpieczeń i angażujemy duże siły policyjne. Mecze o tzw. podwyższonym ryzyku są dodatkowo zabezpieczane ochroną.
Wiesław_Nowak: Chciałbym jednak zaznaczyć, że za zabezpieczenie meczy jest odpowiedzialny organizator. Wynika to z ustawy o imprezach masowych, która precyzuje, że policja nie jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo na samym obiekcie, czyli stadionie.
ABEL: To prawda, ale gdy dojdzie do incydentu to w jakim momencie policja ma prawo użyć broni?
ABEL: Zginęło kilka osób, a ja jestem ciekawy czy w sprawie wydawania broni i jej używania od tamtego czasu coś się zmieniło, bo ostatnio na temat niepotrzebnego używania broni jest głośno.
Wiesław_Nowak: Broń jest ostatecznym środkiem przymusu bezpośredniego. Muszą być spełnione przypadki i warunki jej użycia, jasno określone w ustawie o policji i przepisach wykonawczych ustawy.
Wiesław_Nowak: Może być ona wtedy używana, jeśli wszystkie wcześniejsze i lżejsze środki przymusu bezpośredniego były wykorzystane i zawiodły. Używana jest do groźnych przestępców wtedy, gdy bezpośrednio jest zagrożone życie policjantów i obywateli oraz w celu odparcia bezpośredniego i bezprawnego ataku na życie, zdrowie i mienie.
Wiesław_Nowak: Użycie broni gładkolufowej z pociskami gumowymi, nie należy traktować, jako użycia broni palnej. Jest to środek przymusu bezpośredniego - pociski nie penetracyjne, miotane z broni palnej. Używany jest w celu odparcia gwałtownego i bezprawnego zamachu. Nie używa się w pomieszczeniach zamkniętych.
legorek: To jest zabezpieczenie meczu. Ale co się dzieje wieczorem? Na osiedlu Markiewicza nie było żadnych patroli. Mam się bać wyjść do sklepu? Tam też właśnie miało miejsce to zdarzenie.
Wiesław_Nowak: Czy wobec tego, jeżeli taka sytuacja się zdarzyła, czy było to zgłoszone na policji? Czy po zgłoszeniu policja nie zareagowała na ten fakt?
legorek: Sytuacji nie zgłaszałem, ponieważ zanim przyjechałaby policja, pseudo-kibice uciekliby. Zresztą nie doszło do pobicia tylko dzięki temu, że udało mi się uciec. Po chwili, gdy wyjrzałem z okna nikogo już nie było. Czy gdybym wezwał policję, a nie znaleźli by się sprawcy czy zostałbym obarczony jakimiś kosztami?
Wiesław_Nowak: Nie, nie zostałbyś obarczony kosztami. Czas przyjazdu policji, mógł wynikać również z innych zgłoszeń w tym czasie. Uważam, że nie należy wątpić w to, że policja nie przybędzie, ponieważ bez tej wiedzy nie wiedzielibyśmy o zaistnieniu takiego zdarzenia.
Wiesław_Nowak: Im szybciej zostanie fakt taki zgłoszony, tym szybsza będzie interwencja policji.
_dziewczynka: Gdy został pan komendantem, zapowiadał pan, że będzie ściśle współpracował z dyrektorami szkół. Czy to się udało?
Wiesław_Nowak: Udało się to w części. Spotkaliśmy się z dyrektorami kilku szkół, spotkamy się z resztą. Chcemy zorganizować także spotkanie z dyrektorami wszystkich szkół. Duży nacisk jest kładziony na bezpośrednie spotkania z młodzieżą szkół średnich i podstawowych.
Wiesław_Nowak: Ze względu na ilość szkół i wielkość powiatu te spotkania przeciągają się w czasie i następują systematycznie.
ABEL: Czy zdarzają się u nas w Krośnie jakieś pościgi policyjne, czy może jest to spokojne ciche miasto?
QQ_: I czy w ogóle w Krośnie często łamie się prawo? ;)
Wiesław_Nowak: Oczywiście, że zdarzają się pościgi policyjne. Nie jest to jednak nagminne. Do tej pory, nikomu podczas takiego pościgu nie udała się ucieczka. Nie jest to na pewno tak nagminne jak w wielkich aglomeracjach, jak Warszawa, Łódź itp. Z mojej oceny wynika, ze Krosno jest miastem bezpiecznym.
ABEL: Pytanie z innej beczki: czy kultura ludzi, a w szczególności młodzieży jest dalej tak prymitywna, że nadal zdarzają się głupie fałszywe telefony, które jedynie powodują koszty, które musi ponieść policja?
Wiesław_Nowak: Tak, zdarzają się. Do takich zdarzeń możemy zaliczyć zgłoszenia fałszywych alarmów o podłożeniu ładunków wybuchowych w szkołach. Oprócz tego, że są to bardzo kosztowne akcje, dezorganizują one na wiele godzin życie szkoły.
legorek: Jak policja, ma zamiar radzić sobie z pijaną młodzieżą włóczącą po mieście i przesiadującą w barach? Czy może zajmowanie się takimi przypadkami należy do straży miejskiej?
~Rudolot: A wiec, tak się zastanawiam i myślę sobie, że chyba policja krośnieńska to nie reaguje na to, że młodzież poniżej 18 lat pije alkohol. Chodzi mi dokładnie o to, że w prawie każdym sklepie można bez najmniejszego problemu kupić alkohol.
Wiesław_Nowak: Jest to bardzo złożony problem, ponieważ zjawisko to nie zależy tylko od policji. Żeby poprawić sytuację w tym zakresie, musiałoby się zaangażować wiele podmiotów, łącznie z rodzicami, szkołami...
Wiesław_Nowak: Ograniczenie dostępności do alkoholu, nie rozwiąże tego problemu. Należy tutaj iść bardziej w kierunku bezpośredniego dotarcia do młodzieży, która kupuje alkohol, szukać alternatywnych form rozrywki.
Wiesław_Nowak: Policja realizuje te zadania w ramach tzw. prewencji kryminalnej, w której specjaliści odbywają wiele spotkań w szkołach, klubach osiedlowych. Zadaniem tej komórki, jest również inicjowanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu i imprez kulturalno-rozrywkowych, czego przykładem może być zorganizowanie dni dziecka, pikniki rodzinne na osiedlach i w miejscowościach powiatu, spotkania szkolne.
Wiesław_Nowak: Zapraszamy 5 czerwca na piknik rodzinny w SP 14 oraz na "Światowy dzień bezpieczeństwa na drodze" - rajd rowerowy - 22 czerwca.
ABEL: Narkotyki to nadal problem szkół krośnieńskich?
Wiesław_Nowak: Narkotyki, to problem młodzieży w całej Polsce, również krośnieńskich szkół. Nie jest to natomiast tak duży problem, w porównaniu z większymi miastami. Nie mniej jednak, problem ten występuje, nie możemy go ukrywać i przechodzić obok niego obojętnie.
Wiesław_Nowak: Policja może jako jeden z podmiotów walczyć z tym niekorzystnym zjawiskiem. Ważna jest jednak sama świadomość młodzieży sięgającej po narkotyki. Zmienienie tej świadomości może przynieść efekty.
Wiesław_Nowak: W dziedzinie narkotyków, policja widzi dobrze pojęta współpracę ze szkołami i placówkami oświatowo-wychowawczymi.
Cathie: Czy zdarzyło się, aby krośnieńska policja zajmowała się jakimiś sprawami dotyczącymi przestępstw internetowych?
Wiesław_Nowak: Jest to nowe zjawisko, które też jest domeną większych aglomeracji miejskich. Jednostkowo krośnieńska policja zajmuje się również tego typu przestępczością.
legorek: Nie dawno w Polsce wypłynęła dość głośna sprawa kontroli firm pod względem używania nielegalnego oprogramowania. Czy w Krośnie też będą lub są takie kontrole?
Wiesław_Nowak: Tak, oczywiście będą takie kontrole. W ostatnim czasie, krośnieńska policja otrzymała dobry sprzęt komputerowy, który będzie pomocny w zwalczaniu tego typu przestępczości.
_dziewczynka: Może pan opowiedzieć nam jaką akcję wspomina pan najbardziej? Coś szczególnego utkwiło w pamięci?
Wiesław_Nowak: Kilkanaście lat temu, będąc pracownikiem sekcji obyczajowej wydziału kryminalnego Komendy Miejskiej w Krakowie, uczestniczyłem bezpośrednio w zatrzymywaniu groźnych przestępców, którzy wcześniej zamordowali strażnika więziennego oraz dokonali wielu rozbojów na mieszkańcach Krakowa.
Wiesław_Nowak: Wspólnie z kolegami policjantami, aby ich odnaleźć przeszukiwaliśmy wiele niebezpiecznych miejsc, w których ukrywali się groźni przestępcy. W czasie takich akcji trzeba być bardzo skupionym i mieć oczy szeroko otwarte.
n__: Z tego co wyczytałam, pracował pan w wielu komendach na terenie Polski. Jak na ich tle wypada Krosno?
Wiesław_Nowak: Osiągane wyniki przez krośnieńską policje są wysoko oceniane zarówno przez przełożonych w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, władze samorządowe, jak i coraz częściej przez społeczność miasta Krosna i powiatu.
Bones: Co się zmieni w policji po wejściu do Unii Europejskiej? Czy będą jakieś dotacje?
Wiesław_Nowak: Bardzo na to liczymy. Przede wszystkim musi nastąpić harmonizacja przepisów prawnych, którymi posługuje się policja, do przepisów UE. Będziemy dążyć do lepszej współpracy, realizacji wspólnych celów. Bardzo liczymy na dotacje, które by nam pomogły w rozwiązaniu problemów, których rozwiązanie spowodowałoby, że krośnieńska policja mogłaby pracować o wiele lepiej.
legorek: Czy wejście Polski do UE, nie utrudniło policji pracy? Jest więcej "papierkowej" roboty?
Wiesław_Nowak: Na pewno dostosowanie i harmonizacja prawa spowodowała, że jest więcej pracy wynikającej z dostosowania się do wymogów wynikających z akcesji z UE. Wiele wewnętrznych przepisów musi zostać zmienionych i dostosowanych do standardów UE.
Wiesław_Nowak: Również w szkole dla policjantów będą następowały przewartościowania i pewne zmiany.
~gfdgfgfd: Dlaczego policja daje mandaty za przejście na czerwonym świetle, nawet jak nic nie jedzie, a nie zajmuje się czymś poważniejszym?...
Wiesław_Nowak: Jest to wykroczenie stanowiące duże zagrożenie (nawet jeżeli nic nie jedzie). Ukaranie mandatem oddziałuje prewencyjnie i zapobiega w przyszłości przechodzeniu na czerwonym świetle. Uczy to również szacunku do przestrzegania prawa.
~uciekinier: Ja mam pytanko, czy dzielnicowi zostaną zmienieni?
Wiesław_Nowak: Pytanie nie jest precyzyjne, nie wiem co pytający ma na myśli. Czy chodzi o to, że są to źli dzielnicowi, czy są to jakieś inne powody, dla których mieliby być zmienieni.
~lumpoa: Ilu letnie ma pan doświadczenie w pracy jako policjant?
Wiesław_Nowak: Od zawsze byłem policjantem :)
_dziewczynka: Panie komendancie... czym się pan interesuje? Poza pracą oczywiście.
Wiesław_Nowak: Mam w ramach wolnego czasu własne hobby, ale najbardziej pochłania mnie praca społeczna w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Policji, w którym działam od kilkunastu lat, będąc jego współzałożycielem w Polsce. Stowarzyszenie to funkcjonuje od 12 lat, jest to największa organizacja policyjna na świecie. Ideą tego stowarzyszenia jest szczytne hasło "servo per amiceko", co w języku polskim znaczy "służenie poprzez przyjaźń".
Wiesław_Nowak: Będąc w tym stowarzyszeniu udało mi się odwiedzić wiele krajów i podglądać prace policjantów w tych krajach, próbując przenosić doświadczenia, na ile to jest możliwe, do polskiej policji. Lubię w związku z tym podróżować, lubię również chodzić na koncerty i na różne sposoby obcować z przyrodą.
0perator: Przed nami jeszcze kilka pytań i powoli będziemy kończyć...
legorek: Mam kolegę, który uczy się obecnie w liceum, a chciałby zostać policjantem. Co musi zrobić? Gdzie kontynuować naukę? Czy jest praca dla policjantów w Krośnie?
Wiesław_Nowak: Możliwości pracy w Komendzie Miejskiej Policji w Krośnie, są bardzo ograniczone, ze względu na brak wolnych wakatów. Ponadto, samo skończenie liceum jest niewystarczające, ponieważ należy mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej, a tu preferowani przyszli kandydaci to osoby posiadające wykształcenie prawnicze, informatyczne, jak również doświadczenia związane z komunikacją społeczną, psychologią.
nobody__: Która okolica / ulica jest najniebezpieczniejsza w Krośnie?
Wiesław_Nowak: Trudno jednoznacznie określić najniebezpieczniejsze miejsce lub ulice. Do takich miejsc możemy jednak zaliczyć miejsca w rejonie dworców PKP i PKS, Osiedle Markiewicza. Występują również określone zagrożenia na krośnieńskich targowiskach.
~CHWDP: Panie komendancie, ile wynosi grzywna za malowanie grafitti na murach???
Wiesław_Nowak: Jeśli chodzi o grzywną regulowaną w ramach mandatu karnego, to może ona wynosić do 500 zł, natomiast, jeżeli jest to zakwalifikowane jako wykroczenie w zależności od strat, to orzeka o tym sąd grodzki i te koszty mogą być o wiele wyższe.
~CHWDP: Panie komendancie, dlaczego policja ma darmowe jedzenie w McDonaldzie?
Wiesław_Nowak: Nic mi o tym fakcie nie wiadomo, nie wiem skąd ta wiedza. Oficjalnie nic nie wiem, aby policjanci otrzymywali specjalne rabaty w tych lokalach.
dziecko_chaosu: Dlaczego ludzie nie szanują policji? ;]
QQ_: A czy policja ma zamiar w jaki sposób poprawić swój (nie najlepszy) wizerunek w oczach mieszkańców?
Wiesław_Nowak: Wydaje mi się, że z badań opinii publicznej te wyniki są wysokie. Chcemy być otwarci i pełnić służebną rolę wobec społeczeństwa. Ocena opinii publicznej jest dla nas najwyższą oceną. Czynimy wiele starań, poprzez utożsamianie się z problemami występującymi na terenie miasta i powiatu. Staramy się reagować na wszelkie przejawy zakłócające życie i zdrowie obywateli, jak i naruszenia ładu i porządku.
Wiesław_Nowak: Jesteśmy otwarci na wszelkie inicjatywy, aby mieszkańcy Krosna i powiatu czuli się bezpieczni i mogli uczestniczyć we wszystkich imprezach organizowanych w miejscach publicznych. Jest to nadrzędnym celem.
legorek: Żyjemy, w kraju takim, a nie innym, gdzie pieniędzy ciągle brakuje. Gdzie szuka cięć budżetowych policja w Krośnie? Czy brak środków nie odbiję się na bezpieczeństwie mieszkańców?
Wiesław_Nowak: Nam, jako policji, trudno jest szukać cięć budżetowych, ponieważ nie jesteśmy do tego powołani, natomiast na pewno odczuwamy brak środków finansowych, które pozwalałyby, aby nasze działania były o wiele bardziej skuteczne. Braki często występują nawet w prozaicznych rzeczach, nad którymi nie powinniśmy się długo zastanawiać. Zdajemy sobie sprawę z trudnej sytuacji i tym czym dysponujemy staramy się jak najlepiej realizować nałożone na nas cele i zadania.
0perator: I na zakończenie, jeszcze jedno pytanie. Przepraszamy, że nie na wszystkie odpowiedzieliśmy, obowiązki wzywają Pana Komendanta do pracy.
dziecko_chaosu: A co pan powie na obraźliwe hasła dotyczące policji? Chyba ludzie muszą mieć jakiś powód, żeby to pisać.
dziecko_chaosu: Dlaczego takie hasła są nawet na budynku mojej szkoły?
Wiesław_Nowak: Nie wiem jak mam rozumieć to hasło (CHWDP). Ja go mogę odczytywać np. "Chce Wstąpić Do Policji" i to w tym momencie jest chyba pozytywnym hasłem? Mam nadzieje, ze się z tym zgadzamy :)
dziecko_chaosu: Chwała Wam Dzielni Policjanci
_dziewczynka: Panie Komendancie, świetne podejście do sprawy z tym CHWDP ;p
~gfdf: :)
0perator: To było ostatnie pytanie... jeszcze kilka słów od pana komendanta:
Wiesław_Nowak: Cieszę się, że chcieliście się Państwo ze mną podzielić uwagami i problemami, które Was nurtują. Dla mnie jest to też kolejne doświadczenie i sygnały, na które będę zwracał uwagę podczas dokonywanych odpraw, planowania do służby, jak również realizowanych przez policję zadań. Planuję również z moimi współpracownikami uruchomienie strony internetowej krośnieńskiej policji, na której będziemy mogli również wymieniać swoje spostrzeżenia i uwagi, abyśmy mogli jeszcze lepiej się rozumieć.
Wiesław_Nowak: Korzystając z okazji, jakim jest Międzynarodowy Dzień Dziecka, pragnę wszystkim dzieciom w tym dniu życzyć zawsze uśmiechniętych buzi, niech wiara rozwiewa wasze problemy i smutki i mocno wierzę w to, że jeśli będziecie się mocno starać, to wszystko co w życiu najlepsze i najpiękniejsze jest przed Wami. Wielu wspaniałych wrażeń podczas spełniających się marzeń.
0perator: Dziękujemy wszystkim internautom za przybycie. Zapis rozmowy dostępny będzie w portalu. Do zobaczenia na następnym spotkaniu, być może z Prezydentem Miasta...
Wiesław_Nowak: Mam nadzieję, ze to nie jest ostatnie nasze spotkanie w takiej formie. Życzę dobrych i coraz tańszych łączy :) Do usłyszenia....