Ustaw Krosno24.pl jako strona startowa Zaloguj się
Kanał YouTube Ogłoszenia Wasze galerie Wizytówki firm
Filmy
(261)
Anonse
(19)
Foto
(17585)
Firmy
(108)
Krosno24.pl - Krośnieński Portal Internetowy
Kartki  elektroniczne Katalog Czat Opinie
Kartki
(112)
Strony
(774)
Czateria
(52)
Opinie
(483817)

Mapa portalu: Centrum > Wybory samorządowe 2010

Poradnik wyborcy

1. Dlaczego lepiej pójść zagłosować?

2. Sprawdź, do którego okręgu wyborczego należysz

3. Sprawdź, kto kandyduje do Rady Miasta

4. Sprawdź, kto kandyduje na prezydenta Krosna

5. Sprawdź, kto z Krosna kandyduje do Sejmiku Wojewódzkiego

6. Sprawdź, gdzie głosujesz


Kto na radnych

Komitety Wyborcze Wyborców:
  • Mieszkańców Miasta Krosna
  • Samorządne Krosno 2010
  • Nowe Oblicze Krosna

  • Komitety wyborcze partii politycznych:
  • Sojusz Lewicy Demokratycznej
  • Platforma Obywatelska RP
  • Prawo i Sprawiedliwość

  • Kto na prezydenta

  • Paweł Krzanowski (PiS)
  • Piotr Przytocki (Samorządne Krosno 2010)
  • Marek Tenerowicz (KWW Mieszkańców Miasta Krosna)


  • Uwaga: informacje o Komitetach i ich kandydatach na radnych i prezydenta Krosna uzupełniane są w zależności od terminu dostarczenia tych danych przez komitety wyborcze do redakcji portalu. Komitety prosimy o kontakt: tel. 13 493 44 44. Informacje publikowane są bezpłatnie

    Poradnik wyborcy

    Dlaczego lepiej pójść zagłosować?

    21 listopada 2010 roku będzie bardzo ważnym dniem dla naszego miasta. Wybierzemy 21 radnych i prezydenta Krosna - czyli osoby, które przez najbliższe 4 lata decydować będą, którą drogę wyremontować, jakie obiekty wybudować, jakie imprezy zorganizować. Ty też lepiej zagłosuj. Niniejszy poradnik ma pomóc Ci w wyborze.

    WyboryDlaczego warto oddać swój głos? By wybrać takich włodarzy miasta, którzy mają najlepsze kompetencje do decydowania m.in. o tym, które drogi wyremontować, jakie nowe obiekty wybudować, czy też - jakie imprezy zorganizować.

    Władze miasta odpowiedzialne są też za ogólną politykę rozwoju: promocję miasta, pozyskiwanie inwestorów, podział wydatków na poszczególne dziedziny, itp. Wszystko to przekłada się na życie "szarego Kowalskiego": czy będzie miał pracę, dobrą drogę, czy jego dzieci będą się uczyć w dobrze wyposażonej szkole, w końcu - czy jego sprawa zostanie szybko, sprawnie i fachowo załatwiona przez pracownika Urzędu Miasta.

    Ale na kogo oddać głos? Jest przecież sześć komitetów wyborczych, które zarejestrowały ponad 183 kandydatów. Pretendentów na fotel prezydenta jest trzech. Zanim zdecydujesz, sprawdź kto i jak rządził przez ostatnie 4 lata. Masz wybór - kontynuację tych rządów, lub ich zmianę.

    Prezydent

    Piotr Przytocki
    Obecny prezydent Krosna Piotr Przytocki (kadencja 2002-2010)

    Piotr Przytocki ma 53 lata. Był prezydentem Krosna w latach 2002-2010, pierwszym wybranym w wyborach bezpośrednich. W 2006 roku wygrał w pierwszej turze, pokonał aż 5 kandydatów, zdobył 73 % głosów. W wyborach na prezydenta startuje po raz trzeci. Jest kandydatem bezpartyjnym. Popiera go Komitet Wyborczy Wyborców Samorządne Krosno 2010 oraz Platforma Obywatelska, która w tym roku nie wystawiła swojego partyjnego kandydata.

    W ciągu dwóch kadencji administracja Przytockiego pozyskała blisko 180 mln zł środków zewnętrznych, powstało 280 nowych mieszkań, zmodernizowano około 130 tys. metrów kwadratowych dróg, w tym m.in. ul.: Tysiąclecia, Popiełuszki, Zręcińską, Lotników, Bohaterów Westerplatte, Powstańców Warszawskich, Lenarta, Słowackiego, Piłsudskiego i Pawła z Krosna. Przebudowano skrzyżowanie ul. Zręcińskiej, Pużaka i Podkarpackiej i ul. Podkarpackiej z Czajkowskiego i Składową, poszerzona została część obwodnicy. Powstał most przy ul. Asnyka, Zakład Unieszkodliwiania Odpadów, RCKP, basen przy Szkole Podstawowej nr 14, 10 obiektów sportowych, w tym hala namiotowa i boiska wielofunkcyjne.

    Udało się też przejąć własność i zarząd nad krośnieńskim lotniskiem. Projekt jego rozbudowy znajduje się na liście projektów kluczowych dla województwa, przeznaczonych do dofinansowania w wysokości 11 mln euro.

    Krosno plasuje się w ścisłej czołówce wielu rankingów, m.in.:
    • 2006 r. - Statuetka Podkarpackiego Klubu Biznesu - nagroda za aktywność inwestycyjną z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej,
    • 2004 r., 2005 r., 2006 r., 2007 r. - Podkarpacka Nagroda Samorządowa - wyróżnienie przyznawane liderom samorządności z województwa podkarpackiego,
    • 2008 r. - Podkarpacka Nagroda Samorządowa dla Najlepszego Prezydenta w województwie podkarpackim i najlepszej strony internetowej miasta,
    • 2008 r. - Piotr Przytocki - najlepszy Prezydent w Polsce według rankingu tygodnika Newsweek,
    • 2009 r. - Podkarpacka Nagroda Samorządowa - wyróżnienie dla Najlepszego Prezydenta w województwie podkarpackim, tytuł "Lidera Samorządności" dla Miasta Krosna,
    • 2010 r. - 10. miejsce w Rankingu Zrównoważonego Rozwoju w kategorii gmin miejskich.

    Rada Miasta

    Rada Miasta
    Sala obrad Rady Miasta przy ul. Staszica

    W Radzie Miasta ostatniej kadencji (2006-2010) uformowały się trzy kluby radnych. Były to: Klub PiS (7 osób), Klub PO (3 osoby) i Klub Samorządowy (11 osób).

    Klub Prawa i Sprawiedliwości kontynuował tradycję Klubu Prawicy poprzedniej kadencji (2002-2006). Od początku kadencji działał jako opozycja w stosunku do prezydenta i jego działań, choć część inicjatyw popierał. Radni PiS w tej kadencji nie mieli zbyt wielu okazji, by zabierać głos na sesji Rady Miasta. Większość spraw omawiana jest bowiem na komisjach.

    Ale "twarz" radnych PiS - Wojciech Kolanko na jednej z konferencji prasowych krytykował m.in. powstanie parku linowego na Zawodziu. - O wiele lepiej byłoby, gdyby te pieniądze przekazano na kort tenisowy - mówił. W podobnym tonie wyrażał się wtedy, kiedy miasto współfinansowało dmuchane bandy na torze żużlowym. Wówczas też opowiadał się za powstaniem kortu. Sam jest zapalonym tenisistą. Mówił też, że "zbyt dużo wydaje się środków na promowanie koszykówki". Jego klubowy kolega - Bogdan Józefowicz - mówił zaś, że poziom sportu w Krośnie jest "kiepski".

    Wojciech Kolanko przez 2 lata był szefem komisji rewizyjnej. Nie miał na swoim koncie spektakularnych sukcesów w szukaniu afer, sam natomiast złamał prawo. W 2008 r. zabrał z biura Rady Miasta do domu pismo od Julii Pitery, sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Radni uznali, że było to złamanie prawa i odwołali radnego z tej funkcji. Oryginał pisma nigdy nie powrócił do biura. Dopiero kilka dni po odwołaniu z funkcji szefa komisji radny otrzymał od Julii Pitery uwierzytelnioną kopię pisma, którą przekazał do biura Rady.

    Na konferencjach przedwyborczych kandydaci PiS wypowiadali się też negatywnie o innych inwestycjach: o moście na ul. Asnyka ("mógł zostać zbudowany w drugiej kolejności i za połowę ceny"), o drodze łączącej ul. Łukasiewicza z Niepodległości, wzdłuż rzeki Lubatówka, to tzw. Łukasiewicza II ("Nie zamierzamy i nie będziemy budować z tego dużej obwodnicy tranzytowej w środku miasta"), o lotnisku ("Przydałyby się kosmetyczne zmiany" - to może spowodować nawet utratę środków).

    Zupełnie odmiennie było z Klubem Samorządowym. Składa się głównie z działaczy osiedlowych i dzielnicowych, którzy są najbliżej mieszkańców. W 2006 r. wraz z prezydentem Piotrem Przytockim założyli komitet wyborczy Samorządne Krosno, który wygrał wybory. Klub ten w pełni wspierał działania prezydenta Piotra Przytockiego i się z nim identyfikował. Gdyby nie stabilna większość w Radzie Miasta, prezydent miałby związane ręce.

    3-osobowy Klub Platformy Obywatelskiej generalnie również sprzyjał działaniom Klubu Samorządowego i prezydenta Piotra Przytockiego. Wśród radnych i działaczy PO kontrowersje wzbudza jednak osoba Piotra Lenika. - Wychodził z sesji, nie chodził na spotkania klubowe - opowiadają inni radni. Nie wziął też udziału w ostatniej sesji Rady Miasta, tymczasem w kampanii wyborczej reklamuje się hasłem "Nowa jakość Rady Miasta Krosna". W działalności samorządowej wykazał się jedną inicjatywą - w 2007 r. był inicjatorem ustanowienia nagrody Rady Miasta "Społecznik Roku". Do dziś jednak nikt takiej nagrody nie otrzymał.

    Rada Miasta

    Subiektywne podsumowanie

    • Jeśli uważasz, że miasto zmieniło się pozytywnie przez ostatnie 8 lat, zastanów się nad oddaniem głosu na Piotra Przytockiego - prezydenta Krosna od 8 lat, który chce kontynuować inwestycje i nadal rozwijać Krosno oraz na wybranego kandydata na radnego z komitetu, które reprezentuje dotychczasowy niepolityczny Klub Samorządowy - Samorządne Krosno 2010 lub Platformę Obywatelską.

    • Jeśli uważasz, że przez ostatnie 4-8 lat zmiany w Krośnie nie były pozytywne i rację mają radni Klubu PiS, że dotychczasowe władze miasta nie sprawdziły się, zastanów się nad oddaniem głosu na Prawo i Sprawiedliwość i Pawła Krzanowskiego, jako kandydata PiS na prezydenta.

    • Jeśli uważasz, że ani samorządowcy, ani radni PiS i PO nie zasługują na wybór na kolejną kadencję i warto oddać władzę komuś innemu, zastanów się nad oddaniem głosu na jeden z komitetów: SLD, Komitet Mieszkańców Miasta Krosna, Komitet Wyborców Nowe Oblicze Krosna. Kandydatem jednego z tych komitetów na prezydenta jest Marek Tenerowicz (członek LPR).

    Oczywiście to duże uproszczenie. W każdym komitecie znajdują się różni ludzie: wartościowi, pracowici, ale i "czarne owce". Wybór należy do Ciebie - niniejszy poradnik ma Ci tylko pomóc w tym wyborze.

    Wyniki wyborów zaprezentujemy on-line 21 listopada 2010 r. podczas Wieczoru Wyborczego w portalu. Początek o godz. 22.01.

    (red), fot. Damian Krzanowski,
    infografika: Krosno24.pl



    Wydrukuj Drukuj
    Wyszukiwarka


    Partnerzy
    portalu:
    Stimo Sklep Sfera PC Radio Taxi 9626 PWSZ w KrośnieMedia Design
    Informacje  | WiadomościArchiwumPrognoza pogody
    Kultura  | Wydarzenia kulturalno-rozrywkoweArchiwum • Terminarze kin: Sokół, artKino
    Krosno  | O mieścieSamorząd
    Internet  | Katalog lokalnych stron
    Komunikacja internetowa  | Tablica ogłoszeńOpinieCzatKartki elektroniczne
    Informator:  | FinansePizza na telefonDania na telefon • Rozkłady: MKS, PKS, PKP, busyPolicjaKsiążka telefoniczna
    Kupuj:  | Bilety
    Archiwum wydarzeń 
    specjalnych
     
    | Biennale Lnu 2002 • Wybory samorządowe 2002, 2006, 2010, 2014Flash mob • Galicja Blues Festival: 2004, 2005, 2006, 2007Biennale Fotografii o Krośnie 2000-2005Zabytki poprzemysłowe PodkarpaciaFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2005Wyprawy rowerowe 2005Zlot 4x4 2004-2006Plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Krosna - 2005-2008Górskie Zawody Balonowe 2000-2009Kartki z wakacji 2003-2006

    Krośnieński Portal Internetowy Krosno24.pl. Istnieje od 2002 r. Wydawcą portalu jest firma SpeedArt.
    Uproszczona wersja portalu na telefon komórkowy: www.krosno24.mobi
    Kontakt z redakcją: e-mail - redakcja@krosno24.pl, tel. 13 493 44 44

    Nowości / Zespół / Prywatność / Prawa autorskie / Oglądalność portalu / Patronat medialny / Reklama / Kontakt / Więcej